0,35 liter 18 fok hűmérsékletű vizet milyen hosszú 40C hőmérsékletű vezetékben kell folyatni, hogy maga is 40 fokos legyen?
Ezt így általánosan nem lehet megválaszolni...
Mi a vezeték anyaga? Mekkora az átmérője (felteszem, kör keresztmetszetű)? Milyen vastag maga a vezeték anyaga? Milyen gyorsan folyik a víz?
Még ha végtelen hőkapacitást tételezünk fel, akkor is csak időben exponenciálisan* tartanak egymáshoz a hőmérsékletek, azaz soha nem fog felmelegedni a víz 40 °C-ra.
Meg most nézem, hogy tulajdonképpen a cső hossza a kérdéses, így a „végtelen hosszú” kéne legyen a válasz. No mindegy.
A teknősbékás esetben Akhilleusz és a teknősbéka között időben lineárisan csökkent a távolság, csak annyi történt, hogy a véges időintervallumot (amíg utoléri) felosztottuk végtelen sok részre.
*Ezt még ki lehet magyarázni megfelelő statfizzel.
> „Nem spekuláció azt gondolni, hogy áhh, biztos úgysem? :)”
Ez jogos, de te se gondoltad egyből. Másrészt ha a külső hatás úgy fűti, hogy pontosan 40 °C-os maradjon végig, akkor ugyanott vagyunk, mint a végtelen hőkapacitású esetben.
Csak hozzátenném, hogy elvi síkon:
Q=U*A*dT, ahol:
Q - átadott hőmennyiség
U - hőátadási együttható
A - átadási felület
dT - hajtóerő (hőmérsékletkülönbség)
Értelemszerű, hogy "A" arányos a cső hosszával, mivel A=2*r*pi*l, ahol:
r - a cső sugara
l - a cső hossza
Attól, hogy növeljük a hőátadási felületet az nem a végeredményt fogja befolyásolni, hanem az egyensúly eléréséhez szükséges időt csökkenti. A tökéletes hőmérsékletkiegyenlítődés elméleti szinten (dT=0) BÁRMELY hőátadási folyamat esetén csak végtelen idő alatt mehet végbe.
Tehát egy 1 m-es, és egy 1000 km-es cső esetén is ugyanaz a helyzet.
Hőcserélők tervezésekor az a lényeges különbség, hogy van egy minimális ráhagyás a hajtóerőt tekintve. Tehát ha veszünk egy hőcserélőt, akkor a hűtő- és hűtendő közeg hőmérséklete sosem közelíti meg egymást bizonyos mértéken belül. Ez közegtől, hőmérsékletektől és készüléktípustól függően 0,1-10°C között változhat, csőköteges hőcserélők esetén a legkisebb hőmérsékletkülönbséget kb. 5°C-ra választják.
Köszönöm szépen a válaszokat, igazán haszonosak érdekesek.
A cső fűtött, vagyis elméletileg ameddig kering benne a víz biztosítva van a hőmérséklet.
Kicsit pontosítanám a dolgot:
Tegyük fel hogy van egy csövem, ami fűtött, az átmérője 15mm, a cső egyik végén 0,1 l/s hozammal folyik be a 18 fokos víz.
1,5 m csőhosszuság esetén milyen melegre kell felmelegíteni a csövet hogy a végén 40 fokos víz follyon ki?
Lerövidítem az általam írtakat, ha nem lett volna érthető:
40 fokos csővel nem fogsz tudni 40 fokos vizet előállítani, mert ahogy egyre közelebb ér egymáshoz a két hőmérséklet, annál kevesebb hő fog átáramlani. Ehhez elméleti szinten végtelen idő lenne szükséges.
Képzeld el úgy, mint ahogy az y=1/x függvény értéke próbálja elérni a 0 értéket (x növelésével).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!