A tengerek/nagyobb vizek azért kékek mert visszatükrözik az ég kékjét?
Valóban az okozza a kék színt, hogy a fény különböző hullámhosszú komponenseit másként nyeli el a víz. Viszont az első válaszoló téved, mert pont hogy a vörös fényt szűri ki először a víz, utána a sárgát, és a legnagyobb mélységben már csak a kék marad.
Ha megnézed egy folyamatosan mélyülő tengerpart fényképét akkor látni fogod, hogy a sekély rész még majdnem teljesen visszaadja a talaj színét. Ott még alacsony a vízoszlop, így nem szűri ki a vöröset meg a sárgát. A közepesen mély részek már kb. ciánkék árnyalatúak, mert ott a vörös elnyelődött, a mély részek meg mélykékek, mert ott már minden más kiszűrődőtt, csak a kék maradt.
Persze. Éjszaka meg feketék a tengerek, mert akkor a világűr sötétjét (nem) tükrözik vissza...
Nem ártana gondolkozni egy kicsit, mielőtt kérdést írunk ki...
A válasz összetett.
Részben igen azért mert az ég kék színét tükrözi.
Részben azért mert a kék fényt nyeli el a legkevésbé igy nagyobb az esély hogy valami reflekálódva a kék fény visszajut az ember szemébe.
Harmadrész azért mert a fény szóródása erősen hullámhossz függő és a kék fény jobban szóródik a vízben lebegő apró részecskéken, ami erősebb visszaszórást jelent a kék fényre tekintve.
Valószínű a víz élővilága is beleszól ebbe, úgy tudom, hogy a kék színjelenségért az algák is felelősek, azonban:
A víz és jég a látható fény vörös végét nyeli el, ekkor a vízmolekulák rezgési átmenetei valósulnak meg. A vöröstől így részben "megfosztott" látható sugárzás kék vége túlsúlyba kerül, ezért a nagy rétegvastagságú víz és jég alapból is halványkék színű.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!