Mi az oka hogy azt feltételezik, hogy ha például valaki közel fénysebességgel utazna akkor sokkal kevesebbnek éreznék az ezidő alatt eltelt időt?
" pl a foton számára (ami fénysebességél halad) nem létezik távolság, se idő."
Élő példa a kétréses kísérlet :).
Kiegészítés: a te saját szubjektív időd (ahogy te érzékeled az idő múlását), SOHA nem változik. A veled együtt mozgó vonatkoztatási rendszerből (a saját nézőpontodból) mindig ugyanúgy, 1 másodperc/másodperc sebességgel telik az idő, nem lassul, nem gyorsul. Más, relatív sebességgel mozgó vonatkoztatási rendszerek ideje módosul a te szemszögedből.
Igen, ha majdnem fénysebességgel haladsz, rövid idő alatt fényévek millióit teheted meg az univerzum hosszkontrakciója miatt (ami szintén az idődilatáció következménye).
" pl a foton számára (ami fénysebességél halad) nem létezik távolság, se idő."
micsoda hulyesegeket hordtok itt mar ossze!
a feny 10 perc alatt er ide a naprol, akkor ezt minek hivnad ha nem idonek.
>a feny 10 perc alatt er ide a naprol, akkor ezt minek hivnad ha nem idonek.
Próbálkozz kicsit jobban az értő olvasással. Igen, a fény 10 (amúgy 8) perc alatt ér ide a Napból. Kinek a szempontjából nézve? A miénkből, a Földről nézve, az emberek vonatkoztatási rendszeréből nézve.
Azért mondják, hogy a foton számára nincs idő, sem távolság, hogy érzékeltessék vele a relativisztikus hatásokat, az idődilatációt és a hosszkontrakciót. Igen, ha lehetséges lenne fénysebességgel haladni (maradó tömeggel rendelkező objektumok számára persze nem lehetséges), akkor abból a nézőpontból az univerzum kétdimenzióssá lapulna és egyetlen szemvillanás alatt eltelne az „örökkévalóság”. Erre céloztak feljebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!