Hogy terjed az űrben a lökéshullám egy csillag fellobbanásánál?
Értelmezzük a lökéshullámot.
Mert az űrben ez eléggé mást kell jelentsen, mint légkörben, folyadékban, talajban.
A képen például egy repülőgép éppen áttöri a lökéshullámmá összepréselt hanghullámokat. (Hangrobbanás)
Az én fizikai világképemben lökéshullám csak valamilyen halmazállapotú anyaghalmazban jöhet létre.
Az ürben ez egy sima explózió (nem lökéshullám) és passz jóccakát
#7: ott a pont.
Űrkörülmények közt, vegyük példának a tipikus sci-fi jelenetet, amikor valamilyen robbanás oldalba kap egy űrhajót.
Légkörben valóban a nyomáshullám csapna oda neki. De az űrben az x sebességgel repülő anyag éri el és tehetetlensége révén a mozgási energiáját adja át.
Ez egyformának tűnik, amíg a lényeges különbséget le nem írom: közegben a nyomáshullám terjed, nem az anyag. A longitudinális hullám halad egy bizonyos sebességgel, de a közeg anyaga gyakorlatilag egy helyben marad (a lengést leszámítva, ami mondjuk lehet extrém nagy amplitúdójú is). Az űrben az anyag halad egy sebességgel.
Nem nyomásátadás, hanem lendületátadás történik.
Persze, tudom addig tekerni a nyomás fogalmát, hogy rá tudjam húzni az űrbeli helyzetre is, de az tény, hogy ez egy teljesen eltérő folyamat.
#7 és #8
Persze, hogy eltérő folyamat, de a lényeg ugyanaz: ugrásszerűen megnövekedő nyomásváltozás. Az egyik oka egy már nyomással rendelkező közegbeli nyomáshullám terjedése, a másik pedig egy vákuumban (azaz nulla nyomású térben) terjedő anyagtömeg, amely hirtelen nyomást fejt ki az akadályra. Mindkettő elég kellemetlen lehet, és hatását tekintve hasonló.
Wadmalac: és szerinted a nyomásátadás mi, ha nem lendületátadás? Az űrben és a Földön a légkörben a lényeg a fizikai mennyiségek változását tekintve ugyanaz: a közeg mozgási energiája illetve lendülete adódik át az űrhajónak. Csak az űrben ezt anyagáramlás, a levegőben pedig maga a levegő, mint közeg közvetíti.
Egyébként pedig az eredeti kérdés arra vonatkozott, hogy hogyan terjed az űrben a lökéshullám. Hát nyilván úgy, hogy az addig a csillag anyagában terjedő lökéshullám ledobja a csillag külső részeit, és ez viszi tovább a lendületet meg az energiát. Kvázi így terjed tovább.
Már megint sikerült fölöslegesen túlbonyolítani egy témát.
"Csak az űrben ezt anyagáramlás, a levegőben pedig maga a levegő, mint közeg közvetíti."
Nem tudom, mi a problémád, pont ezt a különbséget írtam le.
Mitől lenne túlbonyolítás? Az hogy hatásában hasonló, nem jelenti azt, hogy két folyamat ugyanaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!