Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne ha hirtelen a...

Mi történne ha hirtelen a hallási spektrumunk egyszercsak kiszélesedne 120000 Hertzig?

Figyelt kérdés
Mit tapasztalna az utca embere? Mit hallanánk? Hogyan tudnánk kommunikálni?
2015. júl. 28. 14:44
 1/9 anonim válasza:
0%
A magánélet veszélybe kerülne! Nem tudnánk suttogni.
2015. júl. 28. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Hallanánk a denevérek, delfinek jeleit.

Hallanánk a kompakt fénycsövek működését is. Ezek 40 - 100 kHz között dolgoznak, a fojtótekercsük az energia egy kis részét ultrahanggá alakítja. (Magnetostrikció)

2015. júl. 28. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Jó pár cuccot át kéne tervezni, mert zavarna kissé a visító hangjuk. Jó pár extra dolgot hallanánk. A CD-k és szinte az összes hangtechnikai eszközt dvd lemezeket újra kellene tervezni és komoly technikai kihívás lenne az új Hi-Fi szabvány. Gyémánt magassugárzók, Ribbon magassugárzók kellenének a Hi-fi hangfalakba! :D


@1. A hangnyomás (dB) és frekvencia (Hz) két teljesen más dolog. Hülyeséget írtál. Attól hogy magasabb hangokat meghallanánk, még nem hallanénk meg uyganolyan mély, de halkabb hangokat...

2015. júl. 28. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
88%
Soha nem találtákk volna fel a rádiót, mert ezen a frekvencián már a rádióhullámokat is hallanánk. Vagy ha feltalálják, akkor nagyothalló készüléknek hívnák.
2015. júl. 28. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"A CD-k és szinte az összes hangtechnikai eszközt dvd lemezeket újra kellene tervezni és komoly technikai kihívás lenne az új Hi-Fi szabvány." - ha a mintafrekvenciára gondolsz, azt nem hallanánk, az összes digitális eszköz úgy van tervezve, hogy azt már nem viszi át. Pl. ~21500 Hz felülvágás már a 44100 Hz mintafrekvenciáját is eltünteti. Az más kérdés, hogy persze tompa "dobozhangnak" tűnne minden hangfelvétel, mint anno mondjuk a 8 KHz-es Covox.


"Soha nem találtákk volna fel a rádiót, mert ezen a frekvencián már a rádióhullámokat is hallanánk." - fizikazseni.... :D

A hang a levegő rezgése, a rádióhullám elektromágneses "rezgés", a kettőnek semmi köze egymáshoz. Ha az elektromágneses hullámokat hallanád, megsüketülnél a Schummann-rezonanciától (a Föld 8 Hz körüli folyamatos "dörgése").

2015. júl. 28. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"A CD-k és szinte az összes hangtechnikai eszközt dvd lemezeket újra kellene tervezni és komoly technikai kihívás lenne az új Hi-Fi szabvány."


- ha a mintafrekvenciára gondolsz, azt nem hallanánk, az összes digitális eszköz úgy van tervezve, hogy azt már nem viszi át. Pl. ~21500 Hz felülvágás már a 44100 Hz mintafrekvenciáját is eltünteti. Az más kérdés, hogy persze tompa "dobozhangnak" tűnne minden hangfelvétel, mint anno mondjuk a 8 KHz-es Covox. "


NEM a mintavételezési frekvenciára gondolok, hanem a fölvétel hanghűségére, élvezhetőségére, ezért írtam, hogy "új Hi-FI" szabvány kellene.

És valóban eléggé nagy hangtechnikai kihívás lenne benne, mikrofonozást, stúdiómunkát, de különösen a mechanoelektromos (mikrofon) és elektromechanikus (hangsugárzó) átalakítókat kellene nagyon megreformálni.

Nem is tudom, létezik-e mondjuk olyan hangsugárzó, ami mondjuk 30Hz-től 100kHz-ig visz mondjuk 6dB-en belül!

2015. júl. 28. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem létezik, mert nincs is rá szükség. Ha 120 KHz-ig kezdenénk hallani, akkor jelenne meg a motiváció, hogy 20 KHz fölött is átvigyék a felharmonikusokat a hangrendszerek. De ez nem jelentené azt, hogy kapásból úgy is lenne, ahogy kb. 100 év kellett a hangrögzítés feltalálásától addig, amíg nagyjából "teljes hűséggel" vissza tudták adni a hangokat a hangrendszerek. (Ma is bekötött szemmel bárki meg tudja mondani a különbséget egy élő ember beszéde és egy hangfelvétel között.) A Hi-Fi szabvány pedig mai szemmel egy vicc (gondoljunk a '80-as évek kazettás Hi-Fi tornyaira).
2015. júl. 28. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Nem létezik, mert nincs is rá szükség."


-Na abban azért még mindig nem lennék biztos, hogy nincsen. Szóval ez nekem kissé felelőtlen kijelentés volt.

Olyat kapásból tudok, ami -18dB-en 100kHz-ig azért elvisz simán (Tannoy super Tweeter st50). A B&W gyémánt magassugárzói is tudtommal 70kHz-ig teljesen optimálisan működnek.


"Ha 120 KHz-ig kezdenénk hallani, akkor jelenne meg a motiváció, hogy 20 KHz fölött is átvigyék a felharmonikusokat a hangrendszerek."


-Így van, az komoly motivációt jelentene, de azért nem kell azt gondolni, hogy a komolyabb hi-fi eszközöknél kifulladás van 20k fölött. ( Még a kommerszebb B&W, Monitor Audio hangsugárzók is elég gyakran gond nélkül visznek 25-30k-ig (kicsi eséssel), az erősítőkről nem kell beszélni, simán találni olyat, ami 60, de akár 100kHz-ig visz, a hagyományos hanglemezeknél is jelen lehetnek 30-35kHz-s hangok )


"De ez nem jelentené azt, hogy kapásból úgy is lenne, ahogy kb. 100 év kellett a hangrögzítés feltalálásától addig, amíg nagyjából "teljes hűséggel" vissza tudták adni a hangokat a hangrendszerek."


-Teljes hűséggel sosem lehet visszaadni, de 100 év hírből sem kellene neki, lehet, hogy egy évtized ia elég lenne, vagy akár kb azonnal lennének ilyen hangsugárzók mondjuk, csak kissé borsos áron (ribbon magasak, vagy sztatikusak, vagy supertweeterek)


"(Ma is bekötött szemmel bárki meg tudja mondani a különbséget egy élő ember beszéde és egy hangfelvétel között.) A Hi-Fi szabvány pedig mai szemmel egy vicc (gondoljunk a '80-as évek kazettás Hi-Fi tornyaira)."


-Én magam a magnókazettát nem sorolom a Hi-Fi hanghordozók közé sem. A kazettás magnódeckeket sem. :D Sajnos, hogy elvesztette tekintélyét a "Hi-Fi" kifejezés... Éppen a kazettás magnók miatt módosították is a szabványt, gyengítették a kritériumokat...


Magam Hi-Fi-nek csak olyan komponens rendszert hívok, ami sokszorosan túlszárnyalja a már elavult szabvány minimum követelményeit.

2015. júl. 28. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:
A terhes mamák inkább választanák a CT-t az ultrahang-fotók helyett. Ha meg nem, a gyerkőc már nagyothallóan jönne világra. Mondjuk legalább őt nem idegesítené a denevérek nyavajgása.
2015. júl. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!