Ha lekapcsoljuk a lámpát hová tűnik a fény?
Nem tudom mennyire komoly kérdés, de azért válaszolok normálisan.
Amikor felkapcsolod a lámpát, akkor gyakorlatilag a vezetékben tova terjed egy elektromágneses tér, amely miatt az egyébként is mozgó szabad töltéshordozók felgyorsulva megindulnak egy irányba. Tehát áramot fognak képviselni. Áram fog folyni a vezetékben. Régi izzós lámpáknál a volfrám szálban folyamatosan ütköznek az elektronok a szál atomjaival, azoknak minden ütközéskor energiát adva sebesség formájában. Azaz a szál atomjai egyre gyorsabban rezegnek ez pedig makroszkopikusan azt jelenti, hogy melegszik a szál. Amikor elér egy bizonyos hőmérsékletet, akkor a hőmérsékleti sugárzás a látható tartományba esik, így elkezd izzani a szál, tehát világít. Amikor lekapcsolod az áramot, akkor megszűnik az elektromágneses tér, vele az áram. A szabad töltéshordozók ismét lelassulnak az alap termikus sebességükre és abba marad a fenti effektus, így a szál is lehűl hirtelen és nem sugároz többé a látható tartományban.
Szabadban fénysebességél elszáguld távoli univerzumok felé, zárt helyen addig verődik vissza és szóródik szét amíg mind elnyelődik.
Két tükör között meg addig verődik egyik tükörtől a másikig, míg elfárad és leesik, akkor össze lehet söpörni és bezacsizni, hideg száraz helyen soká eláll, csak szaporátlan összeszedni.
Hallod-e, szerinted a villámdörgés hangja hol van három hónappal a villámcsapás után?
Mert ha a fény és a hang sebességét összevetem, akkor kábé helyes az analógia.
Ráadásul volt már a kérdés.
Nincs új a Nap alatt...
Azt még senki nem írta, hogy elnyelődik a falakban, illetve azután hősugárzásként lesz jelen a szobában. Legalábbis a nagy részével ez történik. Kis része persze kiszökhet, és akkor már a Plútó pályáján is túl jár. Másrészt ez a hősugárzás lényegében ugyanolyan elektromágneses sugárzás, mint amit az izzószál kibocsátott, csak kisebb a frekvenciája.
Még egy megjegyzés, hogy ma már főként nem egyszerűen izzószállal, hanem fénycsövekkel és/vagy LED-ekkel világítunk, amiknek a működése kicsit bonyolultabb, tessék utánuk nézni Wikin.
"Azt még senki nem írta, hogy elnyelődik a falakban, illetve azután hősugárzásként lesz jelen a szobában. Legalábbis a nagy részével ez történik. Kis része persze kiszökhet, és akkor már a Plútó pályáján is túl jár. Másrészt ez a hősugárzás lényegében ugyanolyan elektromágneses sugárzás, mint amit az izzószál kibocsátott, csak kisebb a frekvenciája."
Mint ahogy a villámdörgés hangenergiája is részben elnyelődik a levegőben, tárgyakban és az is belső energiává alakul.
Csak hát ugyebár a jelentős sebességkülönbség miatt mindez az elnyelődés és szétszóródás a fény esetében annyival gyorsabban történik meg, hogy gyakorlatilag a lámpa lekapcsolásának pillanatában le is cseng.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!