Ha lekapcsoljuk a villanyt, akkor hova lesz a fény?
1. jah:D
2. Nem mondod? De szerintem el tudod képzelni.
Ha 100% fenyvisszavero anyagbol van, akkor addig bent marad a feny ide-oda verodve, amig pl. ki nem nyitod az ajtot, hogy benezz. Maris sotet lesz. Ha nem nyitod ki, csak egy kameraval erzekeled a feny, az is elnyeli (hiszen ugy erzekeli, hogy elnyeli), tehat folyamatosan csokken az intenzitas.
Udvozlunk a kvantumfizika vilagaban, ahol a meres erosen befolyasolja a mert erteket...
"Ha lekapcsoljuk a villanyt, akkor hova lesz a fény?
Gondolom mivel minden test fényt nyel el, így elnyelik a dolgok. Mi a helyzet egy olyan szobával ami 100%-os fényvisszaverő anyaggal van bevonva és felkapcsoluk benne egy zseblámpát?"
Ez két külön kérdés, hát bontsuk szét.
"Ha lekapcsoljuk a villanyt, akkor hova lesz a fény?
Gondolom mivel minden test fényt nyel el, így elnyelik a dolgok."
Pontosan. Azt ugyan (nem sokkal) később kisugározzák, de az anyagban történő rengeteg visszaverődés miatt már jóval alacsonyabb frekvencián, infravörös vagy még kisebb energiaértékű tartományban.
"Mi a helyzet egy olyan szobával ami 100%-os fényvisszaverő anyaggal van bevonva és felkapcsoluk benne egy zseblámpát?"
Ez már egy fiktív kérdés, ugyanis feltételezzük olyan körülmény létét, amely sehol az univerzumunkban nem található meg. Ez a körülmény pedig a 100%-os visszaverődés.
Ez esetben - ahogy már fentebb írták - a lámpa izzószála nyelné el a fényt, amely addig verődne a szobában, míg mind el nem nyelődik az izzószálban. Feltételezhetjük azonban, hogy olyan izzószálunk van, amely ugyancsak 100%-ban visszaveri a fényt - azonban egy ilyen izzószál bármekkora áramot is kapcsolnál rá, tehát nem is izzana fel soha, tehát fényt sem bocsátana ki.
De ha még ezen a második fikción is túllépünk, és feltételezzük, hogy képes fénykibocsátásra 100%-os fényvisszaverődés mellett, akkor kapnánk egy olyan rendszert, amelybe bejut a fény, de abból soha nem jut ki. Vagyis odabent csak gyűlnének és gyűlnének a fotonok, egyre nagyobb lenne benne a fotonsűrűség (energiasűrűség), és a rendszer (szoba) kvázi egyfajta 100%-os hatásfokú kondenzátorként működne. Egyre "világosabb" lenne odabent, az egyre csak gyűlő energiamennyiség aztán olyan szintet érne el, hogy a hőjénél fogva az egész szoba elolvadna, szétfolyna, így a benne felgyűlt energiamennyiség aztán kiszabadulna onnan, és egy pillanatig tartó felfénylést követően az addig felgyülemlett fénymennyiség szétsugárzódna a szobának helyet adó környezetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!