A komplex számokat mire lehet felhasználni?
Valószínűleg a hétköznapi életben nem sok dologra fogod használni, azonban matematikai és egyéb kapcsolódó tudományokban nagy segítség, hogy nem fut megoldhatatlanra az egyenleted, ha negatív kerül a gyök elé. Sok esetben ez az érték csak "átmeneti", és a továbbszámolás vele visszahozza az |R halmazra a megoldást, viszont ha nem tudod "használni", akkor az eredményed sem fogod megkapni.
Tehát nem haszontalan, de használata elméleti, mint gyakorlati (párizsi vásárlásához elég a deka-kilo közötti átváltás, oda pl. nem kell).
Köszi a válaszokat, ezekre nem is gondoltam. Írjatok még légyszi, ha tudtok.
Második: nem tudod véletlenül, milyen hasonló fizikai jelenségek vannak még (ahol lehet a komplex számokat alkalmazni)? Csak hogy nőjön a motivációm :)
kvantummechanikában, optikában nélkülözhetetlen, meg általában olyan fizikai jelenségeknél, ahol a hullámegyenlet fontos szerepet játszik, tehát például elektrodinamikában, vagy hidrodinamikában.
továbbá a konform leképezések például elektrosztatikában vagy hidro- illetve aerodinamikában nagyon fontosak, például amikor a repülők szárnyprofiljait számolják.
akkor az elektronika is előszeretettel használja őket, pl a rezgőkörök viselkedésének leírására (impedancia).
akkor matematikában rengeteg dolog épül a komplex számokra, a komplex függvénytan pedig szintén kardinális pontja az alkalmazásoknak (szingularitások, végtelen integrálok, sorfejtések), a már említett elektro- és hidrodinamika főleg a komplex függvénytant használja.
Lineáris algebrában szintén fontosak, ezt főleg a kvantummechanika alkalmazza (Hilbert-terek, komplex valószínűségi hullámok, Pauli-mátrixok, önadjungált és unitér mátrixok stb).
Matematikában differenciálegyenlet megoldások, algebrai egyenlet megoldások stb.
Továbbá minden olyan tudományos témakör, ami a fentebb vázolt dolgokra épít (pl. relativisztikus kvantum-elektrodinamika).
A kérdés, ha az eredeti témát általánosítjuk, igen messze vezet. Mi is voltaképp a matematika, mi köze van a való világhoz, ha pedig nem közvetlenül a világról szól, akkor meg miért bizonyult olyan hasznosnak?
Sok megközelítés van, az egyikről részleteseben itt lehet olvasni:
Részlet Stanislas Dehaene: A számérzék - Miként alkotja meg az elme a matematikát? címû könyvébõl:
A matematika ésszerűtlen hatékonysága
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!