A sejtek nem inkább csak nagyon összetett óriásmolekulák?
Ha végiggondoljuk egy sejt csupán molekulákból áll és ezek közt kémiai folyamatok mennek végbe. Tekinthetjük a sejtszervecskék szintjén vagy akár a DNS vagy a gének szintjén. Pl. ha egy többsejtű élőlény (vagy akár az ember) szaporodik, a megtermékenyítés után is csak sokféle rendkívűl bonyolult reakció játszódik le, amely anyagot gyűjt ahhoz, hogy (ahogy mondani szokták) növekedjen meg gyarapodjon.
Ebből kiindulva akkor az élet is amolyan "reakció" a maga módján? Egyfajta szükségszerű következmény? És akkor a tudat meg ezeknek az összjátéka a komplexebb élőlényeknél? Egyszerűen csak eszközök volnánk mi is, amelyet ezek a kölcsönhatások hajtanak előre és egyszerűen elhasználódunk? És a ("rendeltetésszerű") működés leállása volna a halál? Szóval az életnek semmi értelme nincs?
Nem egy molekula, hanem bonyolult vegyületek bonyolult keveréke - de a többi stimmel.
Az életnek tényleg nincsen eleve elrendelt értelme. TE MAGAD tudsz értelmet adni neki.
Igen, teljesen jól látod a dolog fizikai részét. A többi filozófia, és nincsenek rá jó válaszaink.
Egy apró pontosítás: a sejtek nem óriásmolekulák. A molekulák kémiai kötésekkel összefogott atomok. Egy sejtben felfoghatatlanul sok molekula van, de mivel nincsenek erős kémiai kötésekkel (pl. kovalens kötéssel) összecsatolva, ezért nem alkotnak "óriásmolekulát".
Óriásmolekuláknak például a fehérjéket nevezzük: többszáz vagy ezer lánc-szerűen, peptidkötéssel összecsatolt aminosav alkot egy-egy fehérjét. De a DNS is óriásmolekula, abban aminosavak helyett nukleotidok vannak láncra fűzve (a legnagyobb, 1-es kromoszómában 250 millió).
A sejt nem óriás molekula, hanem, mint azt később Te is írod, különböző vegyületekből szerveződött rendszer. Egy kémiai reakciótér. A benne felhalmozódó molekulák és a lejátszódó reakciók a kémia és fizika összes törvényét betartják, de ezek összessége mégis létrehoz valami újat, ami sem a kémiába, sem a fizikába nem illik bele, és amit életnek nevezünk.
Az élet valójában nem egy anyag, vagy folyamat, hanem azoknak a kémiai hálózatoknak, fizikai folyamatoknak stb.-nek a TULAJDONSÁGA, amelyek (az egyszerűség kedvéért) a sejtben zajlanak. Nincs ÉLŐ anyag, csak ÉLETJELENSÉGEKET mutató rendszerek vannak. Az életjelenségek összességét nevezzük ÉLETnek. Ez az egész tehát nem több - és nem is kevesebb -, mint az anyag önszerveződésének egy igen magas szintje. Egyesek szerint a legmagasabb, mások azt vallják, hogy efölött még ott a társadalmi, tudati, lelki és ki tudja még milyen szintek. A helyzet ezen a szinten olyan zavaros, hogy valószínűleg mindenki téved...
A lényeg: az élet az anyag legbonyolultabb szerveződési formáinak TULAJDONSÁGA, és valamilyen misztikus újdonság a világegyetemben, aminek célja, meg értelme, meg a fene tudja mi mindene van még.
Hogy ennek az egésznek van-e valami értelme?... Fogalmam sincs!
Bocsánat!
A legfontosabb mondatot elírtam, illetve valahogy kimaradt belőle a NEM - márpedig így egészen mást jelent, mint amit mondani akartam. Helyesen tehát így hangzik az utolsó mondat:
A lényeg: az élet az anyag legbonyolultabb szerveződési formáinak TULAJDONSÁGA, és NEM valamilyen misztikus újdonság a világegyetemben, aminek célja, meg értelme, meg a fene tudja mi mindene van még.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!