Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lettek a növények?

Paczy kérdése:

Hogyan lettek a növények?

Figyelt kérdés

2015. júl. 9. 09:32
 1/7 anonim ***** válasza:
94%
A növények legtávolabbi őse visszavezethető egy fotoszintetizáló kékalgát bekebelező ősi eukariótára. Az autotróf életmódot lehetővé tevő színtest megjelenése és az eukarióta szerveződésből fakadó előnyök tették lehetővé a növények ma látható elterjedését. Maga a fotoszintetikus apparátus is egy még ősibb enzimekrendszerből fejlődött ki. Nem tudom, hogy mennyire visszamenőleg érdekel a történet.
2015. júl. 9. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Egy első osztályos kislány kérdezte, valóban komoly érdeklődéssel és úgy szeretnék egy kielégítő választ adni neki, hogy teljes körű is legyen, de érthető, egyszerű is. A neten sok mindent találni, csak mindig a rövid, de teljességre és egyszerűségre is törekvő igényesen megírt szövegek hiányoznak. Találtam dolgokat például a zöldszemes ostoros evolúcióban betöltött szerepéről, vagy a Telóma elméletről, de aki már beszélgetett érdeklődő, nagy tudásvágyú 5-8 évesekkel, az tudja, hogy ha a Telóma elmélettel úgy jön, ahogy azt az egyetemi tankönyvek hozzák, akkor azzal a Neverending Story kezdődik, ami maximum egy unatkozós munkanélküli apukának lehet célja. Szóval számítok az olyan hozzáértőkre, akik a tudományos ismeretterjesztés szintjén, de apuka/anyuka nyelven hozzá tudnak adni annyit, hogy abból egy fél oldalba össze tudjam vágni a tömör lényeget. Köszi az eddigieket! :-)
2015. júl. 9. 13:11
 3/7 anonim ***** válasza:

"a rövid, de teljességre és egyszerűségre is törekvő ... szövegek hiányoznak"

Mert ez nem egy egyszerűen, tömören megválaszolható kérdés.

2015. júl. 9. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Annak, aki nem törekszik, vagy nem képes rá, nem látja át kellően, nem.
2015. júl. 9. 15:44
 5/7 Tom Benko ***** válasza:
Tudomásul kell venni, hogy egyes kérdésekre, és általában a legegyszerűbbnek látszóakra nincs egyszerű, rövid és tömör válasz. Fel kell készülnöd, hogy ez egy egész estés mese lesz, legalább lesz mivel elaltatnod. Ennek többszörös haszna is lesz: lesz, amitől elaludjon, meg is jegyzi és még normálisabb is, mint a hagyományos esti mese-rémtörténetek.
2015. júl. 10. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Ha egy elsősnek akarod ezt a kérdést megválaszolni, úgy, hogy meg is értse, előtte tudnod kell, milyen előzetes ismeretei vannak (illetve, ha tőlünk vársz segítséget, nekünk sem árt tudnunk). Tudja-e (legalább valamilyen szinten), mi az az evolúció, fotoszintézis? Egyáltalán mit ért növény alatt (mert valószínűleg nem ugyanazt, amit egy biológus kutató).

A zöld szemesostoros evolúcióban betöltött szerepéről rengeteg mindent lehet olvasni mind az interneten, mind régebbi tankönyvekben, csak éppen ezeknek általában semmi közük a valósághoz (nem szemesostorosok voltak az állatok és a növények közös ősei, másodlagos endoszimbiózissal - egy zöldalga bekebelezésével - alakultak ki egy nem fotoszintetizáló egysejtű ősből).

Én a helyedben arra helyezném a hangsúlyt, hogy miért kezdtek egyes élőlények fotoszintetizálni (nem feltétlenül kell ezt e kifejezést sem használni, te tudod eldönteni, elég érett-e). A jelenlegi elméletek szerint az ősi tengerben elég sok, tápanyagként is szolgáló szerves molekula lehetett ("ősleves"). Eleinte az élőlények ezt hasznosíthatták, de nyilván ahogy az első élőlények elszaporodtak, ezek a szerves anyagok gyorsan elfogytak. Egyes élőlények "szakosodhattak" más kémiai anyagok lebontására, de ilyen instabil molekulák csak néhány helyen (pl. vulkánokban) találhatók. Mások lehettek amolyan ragadozók, vadászhattak más ősi sejtekre, de ha elszaporodtak, gyorsan elfogyhatott a zsákmány. Ugyanakkor volt egy hatalmas, lényegében kiapadhatatlan (földi léptékkel) energiaforrás, a napfény. Miután kialakultak az első fotoszintetizáló élőlények, nagyon gyorsan elszaporodhattak, hiszen fény segítségével rengeteg tápanyagot tudtak maguknak előállítani. (Persze kérdés, hogyan alakult ki az első fotoszintetizáló élőlény. Bevallom: fogalmam sincs, de szerintem jelenleg erre a tudománynak sincs biztos válasza. Az biztos, hogy ez egy elsős szintjét meghaladja.)

Persze arról is lehet neki beszélni, hogyan váltak a növények többsejtűvé, vagy hogyan jutottak ki a szárazföldre. De nem kell belemenni a telóma-elméletbe (még érettségin se kell ismerni se), elég a fő vonalakat bemutatni.

2015. júl. 11. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 fairi1 ***** válasza:

Mondá Isten legyen.....

Én ezt a választ kaptam mikor elsős voltam, mikor megtanultam olvasni,lassan évek alatt megtanultam valójában hogy történhetett.


Ez a kérdés, amit igazából senki nem tud biztosan, ám vannak elgondolások.Valszeg az igazsághoz legközelebb a mai tudományos nézet van.

Ezt nyugodtan el lehet mondani, embernek (minél hamarabb meg tudja tenni annál jobb) el kell fogadni vannak kérdések amikre biztos válasz nincs.

És ezután el lehet mondani az alternatívákat,elő lehet hozni mindenféle teremtésmítoszt, vagy legfrissebb tudományos elgondolást megfelelően egyszerűsítve.

2015. júl. 13. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!