A 60fokos lejtőn 20N súlyú test van. Mekkora lejtőirányú erővel tartható egyensúlyban, ha a súrlódási együttható 0.2?
Kérem aki leírja az írja le részletesen miért éppen az van ami,mert a tanárnak így kell majd megmutatni. Eredménynek intervallum jön ki megítélésem szerint.Én úgy gondoltam, hogy F=mg*szin60fok=17.2N
Ebből lejön a mű*mg ami 2N, ez összesen 15.2N
A gond nem itt kezdődik hanem ott, hogy mikor a tanárom ezt csinálta ami nekem is kijött, utána azt mondta, hogy a tapadási súrlódási erő miatt, ami kisebb vagy egyenlő,mint 2N és ez egy egyenlőtlenség és a végén azt mondta, ez a 15.2N az intervallum egy határa, meg kell adnunk egy másik számot is, és a kettő közötti rész lesz a megoldás, mint intervallum.Remélem érted mire gondolok, nos, a lényeg, hogy én itt akadtam el...
"Ebből lejön a mű*mg ami 2N, ez összesen 15.2N"
de az a 2N az nem feltétlen 2N lehet hanem kisebb vagy egyenlő 2N
F=20N
alfa=60°
Súrlódási együttható=0.2
először számoljuk ki mennyi is a súlyerő lejtőirányú összetevője:
F(l)= cos60°*F=10N (ez az az erő különben, amivel ellent kell tartani hogy egyensúly legyen)
Számoljuk ki a lejtőre merőleges nyomóerőt is:
F(ny)=sin60°*F=17.32N
Ebből megvan a lejtőre érvényes súrlódási erő:
F(s)=F(ny)*0.2=3.4641N
A test akkor van nyugalomban a lejtőn, ha se lefelé, se felfelé nem mozdítja el semmi. Ez akkor igaz, ha lejtő irányban nem éri el az erők eredője a súrlódási erőt! mikor teljesül ez? Azt láttuk, hogy a súlyerő lejtőirányú összetevője 10N (ez volt ugye F(l)). Azt is látjuk, hogy ez az erő meghaladja a súrlódási erőt (3.4641N) Tehát alapesetben a test lecsúszik. Könnyen belátható hogy egy erő,F(min), aminek nagysága minimum (F(l)-F(s), azaz 10N-3.4641N=6.5359N,és a lejtővel párhozamos, és a vektora felfelé mutat, megtartja a testet. És mennyi ennek az erőnek a maximuma, F(max) ? Nyilván a lejtőirányú erő+a súrlódó erő összege (ha ugyanis ennél nagyobb, az erő ezt a testet felfelé el fogja mozdítani). F(max)=F(l)+F(s)=13.4641N.
Tehát a keresett erő, ha lejtőírányú, és felfelé mutat e két érték közötti nagysága esetén megtartja a testet nyugvó állapotában.
F(min)=6.5359N és F(max)=13.4641N
maci
Persze a megoldás akkor lesz valóban jó, ha a szögfüggvényeket jól számolom. Tehát még egyszer helyesen a példa kiszámítása:
először számoljuk ki mennyi is a súlyerő lejtőirányú összetevője:
F(l)= SIN60°*F=17.32N (ez az az erő különben, amivel ellent kell tartani hogy egyensúly legyen)
Számoljuk ki a lejtőre merőleges nyomóerőt is:
F(ny)=cos60°*F=10N
Ebből megvan a lejtőre érvényes súrlódási erő:
F(s)=F(ny)*0.2=2N
A test akkor van nyugalomban a lejtőn, ha se lefelé, se felfelé nem mozdítja el semmi. Ez akkor igaz, ha lejtő irányban nem éri el az erők eredője a súrlódási erőt! mikor teljesül ez? Azt láttuk, hogy a súlyerő lejtőirányú összetevője 17,32N (ez volt ugye F(l)). Azt is látjuk, hogy ez az erő meghaladja a súrlódási erőt (2N) Tehát alapesetben a test lecsúszik. Könnyen belátható, hogy egy erő,F(min), aminek nagysága minimum (F(l)-F(s), azaz 17,32N-2N=15,32N,és a lejtővel párhozamos, és a vektora felfelé mutat, megtartja a testet. És mennyi ennek az erőnek a maximuma, F(max) ? Nyilván a lejtőirányú erő+a súrlódó erő összege (ha ugyanis ennél nagyobb, az erő ezt a testet felfelé el fogja mozdítani). F(max)=F(l)+F(s)=19.32N.
Tehát a keresett erő, ha lejtőirányú, és felfelé mutat e két érték közötti nagysága esetén megtartja a testet nyugvó állapotában.
F(min)=15.32N és F(max)=19.32N
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!