A földrajznak mint tudománynak mi értelme van?
vagy nem lenne GPS-ed hanem bújhatnád a sokoldalas 1:1000 térképet
ja nem azt sem :/
A geológus nem tudja hol ás, csak a földrajzos :D
A földrajzos ugyan nem tudja hogy működik egybánya,d enála vannak felírva hol mit érdemes bányászni.
Ő készíti a térképeket.
Ő mondja meg merre menjél ha el akarsz jutni valahova. Mert még a végén Irakot bombázos le Afganisztán helyett, és azt mondogatod "egy óceán választja el Kanadát az USA-tól".
De a meteorológia is a földrajz része ;)
A földrajz egy csodálatos és nélkülözhetetlen tudomány! Enélkül fogalmad sem lenne a Föld helyéről, a világegyetemről, bolygónk alakjáról. Nem lenne se térkép (azt nem csak úgy kiszívták a kisujjukból) és GPS sem. Jó tisztában lenni vele, miért vannak szoláris övezetek, éghajlatok, más-más tájak. Miért, hol, mit lehet termeszteni, tenyészteni. Milyen nyersanyagok hol vannak. Miként alakulnak ki anyagok. Miféle nyersanyagok vannak, milyen energiaforrások, egyáltalán hogy a szöszbe alakulnak ki. Miért van vulkánosság, lemezmozgás-csodálatos és szükséges ehhez tudni bolygónk felépítését. Miért vannak az éghajlati jelenségek, földrajz nélkül semmi nem lenne, ami ehhez kapcsolódik, lélegzetelállító a levegő szerkezete, de az óceánok, tengerek és mozgásuk, fogalmad se lenne, mi a tengeráramlás, az árapály. Ahogy a szűkebb lakóhelyed ismered, illik ismerni és csodálatos dolog ismerni a bolygód, hisz ez az otthonod. Ha kirándulni akarsz, enélkül nem tudnád, mire számíts (elolvasod, megnézed neten? Földrajz nélkül a neten sem lenne!). Benne van a gazdaság, a társadalom, megoldásokat keres óriási problémákra. Földrajz kell mindenfajta pilótának (hely, éghajlat, társadalomtudomány, ismerni hogy katonai gépek is hol hogyan mehetnek). Az űrkutatás alapja, a földrajz nem csak a Földdel foglalkozik, hanem egész világunkkal. Számtalan érdekességet megtudhatsz. Pl. Magyarországon az Északi-középhegységben van párnaláva, ami csak víz alatt alakul ki->bizonyítja az egykori Pannon tengert. Vagy hogy az Ausztráliai (!!!!) Nagy-Vízválasztó hegység ugyanabban a folyamatban keletkezett, ugyanakkor, mit a francia-német-cseh-lengyel stb. hegységek. Ugyanaz a hegység, egykor itt volt ami most oly messze van. Olyan kérdésekre kapsz választ, amiket magad sem veszel már észre, hogy feltetted, annyira mindennapos, mégis kevesen ismerik. :) Összedolgozik a történelemmel, a fejlődéssel. Enélkül nem tudnál semmit a városokról, csak léteznél bambán.
Kell az idegenforgalomhoz, az iparhoz, a mezőgazdasághoz, a kereskedelemhez, a közlekedéshez, az űrkutatáshoz, a távközléshez (tudtad, hogy a levegő ionoszférája löki vissza a hullámokat, ami nélkül semmifajta távkommunikáció, tv stb. nem lenne?), a kultúrák megértéséhez, a nemzetek együttműködéséhez, hisz a földrajzi alapismeretek nélkül fogalmunk sem lenne más országok mibenlétéről. Kell a meteorológiához, a természeti katasztrófák ismerete és előrejelzése magyarázatra sem szorul. Kell a környezetvédelemhez, és még sorolhatnám.
És mielőtt bárki benyögi, hogy "erre való a net, meg a könyvek" meg hasonló - földrajz nélkül ezek se lennének, hisz honnan lenne információ? Kell a gazdasághoz. Téged ezek nem érdekelnek? Körülvesz, mindennapi létfontosság, csak ezt senki nem látja.
Itt élsz, az egész körülvesz, eszed, élvezed, használod, informálódsz belőle.
A Föld ismerete nélkül az emberiség sehol nem lenne és ha itt megállnánk, nem haladna tovább és összeomlana.
Remélem kielégítő választ adtam :)
(elnézést, ha fellengzős, kioktató a hangnem, nem akartam, csak belelkesülök a témától, mindenem ez a tudományág)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!