Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem fejlődtek a dinoszau...

Miért nem fejlődtek a dinoszauruszok olyan ütemben mint az emberfélék, ha 165 millió évük volt rá?

Figyelt kérdés
A természet alapvetően az intelligencia növekedésére törekszik. Nekik miért nem sikerült? Mivel magyarázható az a hirtelen evolúciós fejlődés, hogy az Australopithecusok és a Hominidák 2,5 millió évvel ezelőtt váltak külön, ma pedig már az űrben vagyunk?
2015. jún. 26. 20:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

1. Nem törekszik erre. Nincs előre elhatározott célja.

2. Lehet, hogy sikerült valami nagyon okosat kihozni, de kihaltak, ahogy kihaltak volna a mi őseink is, ha egy kicsit is rosszabbak a feltételek, kevésbé vagyunk szerencsések. stb.

3. Mázlink volt. Ha nem tudtunk volna alkalmazkodni, akkor a pusztában felzabáltak volna a nagymacskák.

2015. jún. 26. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

1. Nem törekszik. Nézz meg egy csótányt.

2. Szerencsénk volt.

3. szelekciós nyomás illetve annakhiánya, felszabaduló niche, genetikai variabilitás, generációs sebesség, és ugye a véletlen.

2015. jún. 26. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

"A természet alapvetően az intelligencia növekedésére törekszik."


Az embernél ez előny volt, de amúgy semmi ilyesmire sem "törekszik" a természet. Sőt, az is lehet, hogy hosszútávon ez lesz a vesztünk. Talán a dinoszauroszok sem húzták volna 165 millió évig, ha olyan intelligensek lettek volna, mint mi. Nekünk is jó, ha lesz még pár tízezer évünk, ha így folytatjuk.

2015. jún. 27. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem az intelligencia a cél, hanem az adott körülmények közötti legsikeresebb ön, és fajfenntartás. Az alkalmazkodóképes, tág tűrésű élőlények létrejötte a cél, nem az intelligensebbeké. Az intelligencia egy evolúciós stratégia, csakúgy mint az állandó testhőmérséklet, vagy a belső és külső szilárd váz.
2015. jún. 27. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A harmadik jól mondja, és ez azt bizonyítja hogy nagyon hosszú távon jobb erősödni mint okosodni.
2015. jún. 27. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Mit jelent az, hogy jobb erősödni mint okosodni?
2015. jún. 27. 15:13
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Az intelligencia nem feltétlen a legkifizetődőbb túlélési stratégia, mert energiaigényesebb, mint az ellenálló test, és mint az emberen látszik, önpusztító szintje is van. Körülbelül ezt.
2015. jún. 27. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Végülis örökre úgysem maradhat fent a Földön az élet, akkor már jobb megoldásnak kínálkozik az űrutazás. Ebből a szemszögből viszont egyértelmű előnyünk van.
2015. jún. 27. 16:33
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Na igen, terjedhetünk, mint a vírus, amíg van mit felélni, de attól még nem fogunk változni.

:)


A természet az egyensúlyra törekszik. Ha egy faj túl sikeres, akkor túlszaporodik és előbb-utóbb olyan szinten borítja fel az egyensúlyt maga körül, hogy nem maradhat fent tovább. Lásd pl. egerek a magtár mellett. Ha megtalálják a módját, hogyan jussanak be, akkor rövidtávon nagyon sikeresek lesznek, ezerszám özönlik el a környéket, jól érzik magukat. Itt tart most az emberiség. De az ilyen állapot nem tarthat örökké, a visszaszorulásuk elkerülhetetlen. Ezért írtam, hogy az ilyen mértékű intelligencia rövidtávon (pár tízezer-százezer év?) előny, de így is egy villanásnyi ideig leszünk csak itt a dinoszauruszokhoz képest. Ők valóban sikeresek voltak, hosszú távon.

2015. jún. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Az emberiség az elmúlt jó százezer évben nem ment át nagy változáson.


Ami a technikai fejlődésünket szabályosan katapultálta, az a földművelés és az írásbeliség megjelenése volt. Ez közvetve evolúciós téma, de csupán annyiban, hogy az agyunk képes ilyen kognitív funkciókra is - de erre már nagyon-nagyon régen képes volt. Ehhez kellett a lassú létszámnövekedés, a mezőgazdaságra való igény megjelenése és a szerencse, hogy pl a mezőgazdaságba fogó törzseket nem mészárolták le - nem tudhatjuk, hány ősünknek jutott eszébe az ötlet, hogy vadászat és gyűjtögetés helyett ne öljük meg kapásból az állatot, hanem várjuk meg, amíg többen lesznek - az összeszedett magot ne zabáljuk fel rögtön, hanem szórjuk vissza a földbe, és várjuk meg, amíg több nő ki belőle ott, ahol mi vagyunk. Nekünk ez, felhasználva a múltban összeszedett tudást, eléggé alap dolog, de ezt a tudást meg kellett szerezni.


Egy százezer évvel ezelőtti ember ha ma megszületne, és mai emberek között nevelkedne, iskolába járna, semmivel sem lógna ki a mai emberek között. Nekik egyszerűen kevés volt az ismeretanyaguk, és nem tudtak építkezni a múltbéli tudásra, hiszen az nem feltétlenül őrződött meg, és adódott tovább.


Nézd meg - minél jobb az információátadás, annál gyorsabb a technikai fejlődés.


Az evolúció NEM TÖREKSZIK SEMMIRE. Nincsen célja, nincsen iránya, nem akar elérni semmit. Az evolúció egy folyamat. Az intelligencia rendkívül "drága" dolog - nekünk éppen szerencsénk volt, hogy pont sikerült egy ilyen ökológiai fülkében életben maradni, ahol ezt kamatoztathattuk. De vannak rá utaló nyomok, hogy volt pár időszak, ahol majdnem kihaltak az előemberek - könnyen lehet, hogy régen is voltak intelligencia irányába fejlődő élőlények, csak rosszkor és rossz helyen - és kihaltak.


Most csak nézd az ember gyerekeket: elképesztően esendőek és védtelenek - semmilyen más élőlény nincs ezen a bolygón, akinek a kicsinyei 4-10 évig képtelen az önfenntartásra. A legtöbb élőlény kicsinye pár PERCESEN járóképes, pár órával a születése után már tud menekülni - egyedül a táplálkozás miatt van az anyjára utalva. A mi gyerekeink a hatalmas és nagyon lassan fejlődő agy miatt teljesen védtelenek - ÉVEKIG. Ez egy irtózatos evolúciós hátrány - nagyon lassú szaporodás, rengeteg energiát igénylő utódok... Nagy eséllyel piszkos nagy mázlink van, hogy most ezt a beszélgetést le tudjuk folytatni :)

2015. jún. 27. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!