Miért nem fejlődtek a dinoszauruszok olyan ütemben mint az emberfélék, ha 165 millió évük volt rá?
1. Nem törekszik erre. Nincs előre elhatározott célja.
2. Lehet, hogy sikerült valami nagyon okosat kihozni, de kihaltak, ahogy kihaltak volna a mi őseink is, ha egy kicsit is rosszabbak a feltételek, kevésbé vagyunk szerencsések. stb.
3. Mázlink volt. Ha nem tudtunk volna alkalmazkodni, akkor a pusztában felzabáltak volna a nagymacskák.
1. Nem törekszik. Nézz meg egy csótányt.
2. Szerencsénk volt.
3. szelekciós nyomás illetve annakhiánya, felszabaduló niche, genetikai variabilitás, generációs sebesség, és ugye a véletlen.
"A természet alapvetően az intelligencia növekedésére törekszik."
Az embernél ez előny volt, de amúgy semmi ilyesmire sem "törekszik" a természet. Sőt, az is lehet, hogy hosszútávon ez lesz a vesztünk. Talán a dinoszauroszok sem húzták volna 165 millió évig, ha olyan intelligensek lettek volna, mint mi. Nekünk is jó, ha lesz még pár tízezer évünk, ha így folytatjuk.
Na igen, terjedhetünk, mint a vírus, amíg van mit felélni, de attól még nem fogunk változni.
:)
A természet az egyensúlyra törekszik. Ha egy faj túl sikeres, akkor túlszaporodik és előbb-utóbb olyan szinten borítja fel az egyensúlyt maga körül, hogy nem maradhat fent tovább. Lásd pl. egerek a magtár mellett. Ha megtalálják a módját, hogyan jussanak be, akkor rövidtávon nagyon sikeresek lesznek, ezerszám özönlik el a környéket, jól érzik magukat. Itt tart most az emberiség. De az ilyen állapot nem tarthat örökké, a visszaszorulásuk elkerülhetetlen. Ezért írtam, hogy az ilyen mértékű intelligencia rövidtávon (pár tízezer-százezer év?) előny, de így is egy villanásnyi ideig leszünk csak itt a dinoszauruszokhoz képest. Ők valóban sikeresek voltak, hosszú távon.
Az emberiség az elmúlt jó százezer évben nem ment át nagy változáson.
Ami a technikai fejlődésünket szabályosan katapultálta, az a földművelés és az írásbeliség megjelenése volt. Ez közvetve evolúciós téma, de csupán annyiban, hogy az agyunk képes ilyen kognitív funkciókra is - de erre már nagyon-nagyon régen képes volt. Ehhez kellett a lassú létszámnövekedés, a mezőgazdaságra való igény megjelenése és a szerencse, hogy pl a mezőgazdaságba fogó törzseket nem mészárolták le - nem tudhatjuk, hány ősünknek jutott eszébe az ötlet, hogy vadászat és gyűjtögetés helyett ne öljük meg kapásból az állatot, hanem várjuk meg, amíg többen lesznek - az összeszedett magot ne zabáljuk fel rögtön, hanem szórjuk vissza a földbe, és várjuk meg, amíg több nő ki belőle ott, ahol mi vagyunk. Nekünk ez, felhasználva a múltban összeszedett tudást, eléggé alap dolog, de ezt a tudást meg kellett szerezni.
Egy százezer évvel ezelőtti ember ha ma megszületne, és mai emberek között nevelkedne, iskolába járna, semmivel sem lógna ki a mai emberek között. Nekik egyszerűen kevés volt az ismeretanyaguk, és nem tudtak építkezni a múltbéli tudásra, hiszen az nem feltétlenül őrződött meg, és adódott tovább.
Nézd meg - minél jobb az információátadás, annál gyorsabb a technikai fejlődés.
Az evolúció NEM TÖREKSZIK SEMMIRE. Nincsen célja, nincsen iránya, nem akar elérni semmit. Az evolúció egy folyamat. Az intelligencia rendkívül "drága" dolog - nekünk éppen szerencsénk volt, hogy pont sikerült egy ilyen ökológiai fülkében életben maradni, ahol ezt kamatoztathattuk. De vannak rá utaló nyomok, hogy volt pár időszak, ahol majdnem kihaltak az előemberek - könnyen lehet, hogy régen is voltak intelligencia irányába fejlődő élőlények, csak rosszkor és rossz helyen - és kihaltak.
Most csak nézd az ember gyerekeket: elképesztően esendőek és védtelenek - semmilyen más élőlény nincs ezen a bolygón, akinek a kicsinyei 4-10 évig képtelen az önfenntartásra. A legtöbb élőlény kicsinye pár PERCESEN járóképes, pár órával a születése után már tud menekülni - egyedül a táplálkozás miatt van az anyjára utalva. A mi gyerekeink a hatalmas és nagyon lassan fejlődő agy miatt teljesen védtelenek - ÉVEKIG. Ez egy irtózatos evolúciós hátrány - nagyon lassú szaporodás, rengeteg energiát igénylő utódok... Nagy eséllyel piszkos nagy mázlink van, hogy most ezt a beszélgetést le tudjuk folytatni :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!