Hogy van ez a fényképeknél?
Ugye a mai fényképezőgépek három különböző hullámhosszú fény – vörös, zöld, kék – fényerejét mérik gyakorlatilag. Hogy mérjük a fényességet? Van fizikai mértékegysége ( [link] ). A fényképezőgép szenzorában meg fotoelektromos jelenséget indukál, tehát a fotonok keltette elektromos áramot lehet mérni. Régi kémiai elven működő fényképezőgép esetén meg az anyag színeződik el, aminek a mértéke függ a filmre érkező fotonok számától.
Hogy mondod meg, hogy egy pixel mennyire világos? Egyrészt azt tudod mondani, hogy az egyes színösszetevők mennyire világosak. Mondjuk Photoshopban pipettával megnézed, és ilyesmit kapsz:
R: 252 (R = red = vörös)
G: 204 (G = green = zöld)
B: 11 (B = blue = kék)
Az egyes színösszetevők 0 és 255 között határozzák meg a fényerősséget.
Illetve csinálhatsz belőle fekete-fehér képet, akkor össze tudod vonni a három színkomponens fényességét. Erre vannak tapasztalati képletek, de rendszerint ezt szokták használni: 0,21 * vörös, 0,72 * zöld, 0,07 * kék
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, sokat segítettél!
Kipróbáltam gimpben a dolgot. Most már azt is tudom mire jó a pipetta.
Erre írtam a szürkeárnyalatra konvertálás képletét. Ugye egy teli zöld sokkal fényesebb, mint egy vörös, és még fényesebb, mint a kék.
fényesség = 0,21 * vörös + 0,72 * zöld + 0,07 * kék
Persze kérdés, hogy mit értesz fényesség alatt… De összességében szürkeárnyalatosra konvertálva azért azt a színt kapod, amire azt lehet mondani, hogy a pixel fényessége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!