Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan praktikus, érdemes,...

Hogyan praktikus, érdemes, logikus gondolkozni, ha egy képletet alkalmazni akarok?

Figyelt kérdés

Matekot és fizikát próbálok tanulni, de nagyon nehezen logikázom ki (egy idő után valahogy kilogikázom, ha előállok egy gyakorlati példával a fejemben, de az nagyon hosszú :D)

ha pl van egy egyszerű képlet

v=s/t

Ha a V-t(sebességet) akarom kiszámolni nyilván az s-t osztom a t-vel, ahogy le van írva, de ha az s-t vagy a t-t akarom kiszámolni? Volt amikor ki tudtam számolni valahogy...

Matematikában is van ilyesmi, pl. egyenletrendszert kell megoldani és ki kell fejezni az y-t (vagy x-et) nehezemre esik.


Hülyének érzem magamat, mert minden máshoz jobban értek, de egy ilyen kis hetedikes dolog legyőz engem...:D



2015. jún. 26. 14:44
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Amit a fizikáról elmondtál a legutóbbi hozzászólásod végén, az bizalomra ad okot. A fizika lényege ugyanis éppen a fizika: vagyis az, amit nem matematikával írsz le, hanem ami ezen túl van: maga a modellalkotás illetve egy adott modell alkalmazása egy feladat megoldása során. A fizikát akkor érted, ha érted a fogalmait, tudod, hogy melyek az érvényességi köreik, ha intuitíve, képletek nélkül is érted a köztük lévő matematikai kapcsolatot (pl. a fajhő nem más, mint egységnyi tömegű anyagra vonatkoztatott hőkapacitás, tehát ahhoz képest lényegében nem új fogalom), hétköznapi szavakkal értelmet tudsz adni egy képletnek, amit használsz, és egy matematikai levezetésnek, amelyen végighaladsz, amikor kiszámolsz valamit.


Az valóban furcsa, hogy neked magadnak nem esett le, hogy ha egy egyenlőségjel két oldalán van valami, amelyek között az egyenlőséget megállapítjuk, akkor az egy egyenlet (per definitionem). Hiszen ordít róla. Főleg a fizikában, amelynek lényege, hogy a különböző mennyiségek közti matematikai összefüggéseket feltárja, és egy összefüggés csak akkor ér valamit, ha számszerűsíthető, vagyis leírható egy egyenlettel, esetleg egyenlőtlenséggel. De most, hogy már tudod, talán nem lesz nehéz elkezdeni átnézni a matek ezen részét, és akkor menni fog a többi is, ami erre épül.


Még egy megjegyzés. Amikor olyat látsz, hogy 6*(x+1), ne próbáld meg elképzelni. Fölösleges, mert nem is lehet (hacsak nem függvény formájában). Itt x egy változó, egy valamilyen mennyiség, egy akármi, és ennek a képletnek a tartalma nem a behelyettesítési értéke, hanem az a műveletsor, amit kódol: adj hozzá x-hez 1-t, és a kapott eredményt szorozd meg hattal. Ha így nézel rá, akkor tudod egyenletrendezés közben is ezt visszafejtve x-et kifejezni. És ez az, amit sokan nem értenek még érettségi előtt egy évvel sem.

2015. jún. 27. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

Emberek, eltelt azóta majdnem egy év, és rájöttem mit kell csinálni, hogy értsem mi az a matematika. Aki azért olvassa most ezt, mert idetévedt, mert nem érti a matekot, és ez alapján szeretne okosabb lenni, annak adok most egy jó tanácsot, mert nekem ez nagyon nagyon bevált!


Elkezdtem kicsit tanulni programozni Python programnyelven, és ugye a programozásban is nagy szerepe van a változóknak és a matematikának.

Amióta ezt csak párszor kipróbáltam (megcsináltam a könyvből az első oldalak feladatait) azóta mindent értek amit matek órán tanulunk. Főleg az egyenleteket, legyen az másodfokú, vagy valami egyszerűbb.


Egyszerűen az, hogy ahogy a programozásban kell használni a változókat, megértette velem mégjobban, miért jó, betűkkel jelölni mindent, a képletek világa megnyílt előttem, akár én is tudnék valamiféle képletet létrehozni ha akarnék.


Szóval azt tanácsolom azoknak, akiknek nem megy a matek, hogy próbáljanak meg Python programozást tanulni, nem kell megtanulni az egészet, csak az első pár oldal feladatait (pl. ilyeneket: ,,Írjon egy programot ami átvált C°-ról F°-re'', ,,Írjon egy programot ami leírja a hatos szorzótáblát'', stb.


Ilyen egyszerű feladatok az első oldalain voltak azon könyvnek amit én az internetről olvastam, és sokat segítettek.


Egyetlen egy baj van, hogy országosan is fizikatanár hiány van, és hiába van most fizika óránk minden héten, lyukas óra van helyette, pedig érdekelne engem a fizika, és bár megtudnám tanulni talán autodidakta módon is, mégiscsak én és sok más sorstársam inkább tanulná az iskolában, társaságban.


Azért épp a Python nyelvet ajánlom, mert az nagyon egyszerű, és ott nem kell kompilálni vagy mi a kódot minden esetben, hanem olyat is lehet, hogy csak beütsz valamit, nyomsz egy entert és kiadja a választ, az értéket. Szerintem minden iskolában ilyen alapvető programozást kéne tanítani, mert esküszöm, megvilágosodtam tőle.

2016. ápr. 26. 22:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!