Szerintetek nagyon nagy bajok vannak a klímaváltozás miatt, vagy a média felnagyítja ezt a problémakört?
Nagyon nagy problémák jönnek, igen.
Közel sem világvége - ennél nagyobb éghajtatváltozás is volt már. Csak éppen nekünk az nem segít, hogy tizenpár millió év múlva nyoma se lesz a változásoknak, ha az emberi faj rég kihalt. Tehát nem, a világnak közel sem lesz vége. Az életnek sem.
Annak lesz vége, ahogy most élünk. A klímaváltozás egyre szélsőségesebbé teszi az időjárást - sok helyen heves esőzés, máshol egyre nagyobb szárasság van - mind a két hely kevésbé alkalmas az emberi, pláne a nagy mennyiségű emberi életre. Se a folyamatos monszunban, se a sivatag közepén nem lehet több milliárd embernek táplálékot előállítani, és tiszta, egészséges vizet biztosítani.
Mégpedig jelenleg a bolygó eléggé tekintélyes részét belaktuk. Ha a klímaváltozás miatt a jelenlegi élettér csak 20%-a lesz képtelen az ott lakó embereket eltartani, már az is tíz/százmilliónyi ember. És ez még egy optimális kép lenne. Csakhát az az embermennyiség se fog ülni a kopár földön, és várni, hogy éhenhal, hanem elindul oda, ahol tud enni. És sok helyen már amúgy is zsúfoltság van...
Most európa anyázik a bevándorlók miatt. Képzeld el, mi lesz, ha pár százmillió afrikai/közel-keleti/ázsiai ember elindul. Nincs az a kerítés vagy szögesdrót ami megállítja őket, majd utána együtt halunk éhen, mert annyi embert meg nem tud Európa eltartani. Amerika meg jobban megszívja majd az éghajlatváltozást, lévén nekik nincsenek kényelmes hegyek, amik az északi-déli irányú szeleket megállítaná - ezért van nálunk sokkal hevesebb időjárás pl télen.
És ez folyamatosan egyre rosszabb lesz. Igen, vannak évek, amikor nincs eltérés, de az arány romlik. És attól, hogy benyomjuk a homokba a fejünket, attól még a jelenlegi életstílus nem fenntartható. Most megy a versenyfutás az idővel, hogy hamarabb eljussunk arra a technológiai szintre, hogy a hatást vissza tudjuk fogni, vagy legalább magunkra nézve ki tudjuk védeni.
Csak a kutatásra szánt pénzt meg mindenki sajnálja, mert "úgyis baromság, és nincs ilyen, lálálálálá". Amire meg szépen rájátszanak a politikusok, mert úgy gondolják, hogy ők nem ezen a Földön élnek - vagy kit érdekel, ha a gyereke/unokája szívni fog oltárit... Ő már úgyis halott lesz...
Szerintem aki figyel, az már most észreveheti, hogy ez az időjárás minden, csak nem normális. Mikor én még kisgyerek voltam, megvolt a 4 évszak: a tél hideg volt, de esett a hó, és legalább kitartott hosszú ideig (persze apám szerint már az se volt igazi tél amire én emlékszem), a tavasz viszonylag meleg volt (április persze szeszélyes :D), de volt benne valami átmenet jelleg. A nyár meleg volt, de nem annyira mint manapság, és viszonylag egyenletesen ki is tartott a meleg. Az ősz pedig egy szép átmenet a nyár és a tél között, sokkal hűvösebb mint a tavasz.
Ehhez képest mi van most? Karácsonykor már nem is látsz havat, egész télen annyi hó esett, hogy szinte alig volt valamennyi. Leesik, felolvad. Szánkózás? Hógolyózás? Hóemberépítés? Ki ne emlékezne erre gyerekkorából. Főleg, mikor megmaradt hetekig a hóember. Ezeket mind el lehet felejteni. Gyerekkoromban rendszeres volt a karácsonyi szánkózás, része volt az ünnepnek. Most meg leesik a hó, aztán az se sok, ami leesik, felolvad pár nap után, és minden tiszta sár.
A tavasz se sokkal jobb. Tavasszal is hol esik hó, hol nem - de 2013-ra még mindenki emlékezhet, amikor áprilisban is még esett a hó. Aztán meg egyszercsak jön egy nagy kánikula, általában májusban - de olyan 30 fokok simán vannak, és aztán megint hideg.
A nyár - hát szerintem most ki is mehetsz az udvarra, egyáltalán nem nyári idő van. Ez inkább tavaszi, pár napja meg tisztára őszi idő volt. Aztán van ez a hideg, utána meg olyan kánikulák jönnek... Az öregek elmondhatják, hogy régen nem voltak ám 30-35 fokok, vagy legalábbis nem tartósan! Most meg már ez a "normális".
Őszről ne is beszéljünk, az se sokkal jobb már.
Hosszú voltam? Lehet. De aki nyitott szemmel jár, az észreveheti, hogy felborult a természet rendje. Bizony, ez a klímaváltozás, amit már a saját bőrünkön is tapasztalhatunk. Az, hogy ennyire egybemosódtak az évszakok nem véletlen. Valami nagyon nincs rendben a bolygóval.
Igen, nagy bajok vannak. De a klímaösszeomlást, az egymást követő időjárási anomáliákat, amiket nap mint nap tapasztalunk, ne keverjük össze a globális felmelegedéssel. Utóbbi tényleg inkább csak figyelemelterelés, és valószínűleg nagyobb részt nem is az emberi tevékenység okozza, természetes jelenség, 4-800 évente megismétlődik. A klímaösszeomlást viszont egyértelműen mi okozzuk, és elsősorban nem a légkörbe juttatott gázokkal, hanem a rossz tájhasználattal, túlzott erdőirtással. Az emberiség az elmúlt 500 évben annyi zöldtömeget pusztított el, aminek a párologtató felülete sok ezerszerese volt a világtengerek teljes felületének. Ez összezavarta a Föld vízháztartását, ezen keresztül az időjárást.
Kipusztulni nem fog az emberiség, azonban valóban változtatnunk kell majd az életmódunkon. Ha az iparszerű mezőgazdaságnak befellegzett, a jelenlegi tömegélelmezési gyakorlatot sem lehet folytatni. Világméretű éhínségre lehet számítani még a mi életünkben, a túlélésre pedig annak lesz esélye, aki időben elkezd fenntartható módszerekkel saját maga számára termelni.
Úgyhogy amit írtál, annak az ellenkezője igaz. Nemhogy nem érdemes tanulnod és művelődnöd, hanem egyenesen muszáj, ha a túlélők közé akarsz majd tartozni.
Nagyon nagy problémák vannak, amelyek összefüggenek egymással: túlnépesedés miatt őserdők kiírása, biodiverzitás csökkenés, klímaváltozás, járványok, terrorizmus, háborúk, agresszió... Ezek a bibliai "világvége" jelei, de rajtunk áll, hogy megváltozunk-e és megbirkózunk-e a feladattal, vagy kihalunk. Én optimista vagyok, mert a probléma megoldható és elemi érdekünk, hogy megoldjuk.
Nyilvánvaló, hogy miket kell tenni. Egy másik kérdésre adott válaszomból idézek:
Intézkedési javaslataim:
1. Minden még meglévő természetes vagy természetközeli élőhelyet azonnal szigorú védelem alá kell helyezni, Nemzeti Parkokat kiterjeszteni, a munkát hatékonyabbá tenni. (Ez ugyanis a klímaszabályozás genetikai vésztartaléka)
2. A kiírtott erdők és lecsapolt lápok-mocsarak helyén azonnal megkezdeni az élőhely-rekonstrukciót, klímavédelmi erdőtelepítést őshonos fajokkal. (Ezzel lehet megkötni a legtöbb légköri szenet.)
3. Azonnal beszüntetni a felesleges (és egészségre is gyakran káros) élvezeti cikkek (dohány, kábítószer, kávé, tea, alkoholcélú cukornád) mezőgazdasági termelését és az így felszámolt mezőgazdasági területeken ökológiai feltételek szerinti, környezetkímélő precíziós biogazdálkodást kell kezdeni diverz kultúrákkal, agroforestry-vel.
4. Sürgősen vissza kell állítani a folyók meánderezését, kanyargósságát, széles árterület biztosításával, hogy lassítsuk az édesvizek elvesztését. A hegységekben sürgősen helyre kell állítani az erdőborítottságot, hogy fokozzuk a vízretenciót és ezzel kiegyenlített vízjárást biztosítsunk és megelőzzük az árvizeket.
5. Sürgősen megszázszoroznám az ökológiai tudományos kutatások intenzitását, sok új ökológus-kutató kiképzésével és munkába állításával, esetleg amatőr természetbúvárok főállásba helyezésével, mert rajtuk áll vagy bukik, hogy megértjük-e a létünket biztosító folyamatokat és képesek vagyunk-e alkalmazkodni.
6. Azonnal hatékony lépéseket kell tenni a népességrobbanás megállítására, hatékony születésszabályozó módszerek ingyenessé tételével, felvilágosító munkával, gyermektelenségi adókedvezménnyel és gyermekvállalási luxusadók kivetésével.
7. Meg kell próbálni csökkenteni a fosszilis energiahordozók felhasználását. Növelni a megújulók - nap, szél, víz, biomassza- arányát. Szigorú energiahatékonysági és takarékossági programok bevezetése is szükséges.
8. Gyorsan csökkenteni kell a globális társadalomban jelenleg egyre fokozódó vagyoni különbségeket (földrajzi értelemben és társadalmi rétegek-osztályok tekintetében is). A szociális esélyegyenlőség hiánya ugyanis háborúkhoz, agresszióhoz, terrorizmushoz, éhséglázadásokhoz, káoszhoz és háborúkhoz vezet különben. Ennek módja a kiemelkedő vagyonok és profitok megadóztatása globálisan egységes módon, az így nyert kormányzati bevételekből pedig iskolákat, kórházakat kell fejleszteni és kiegyenlíteni a kulturális és gazdasági esélyekhez való hozzájutást.
9. A társadalom alkalmazkodóképességének a kulcsa a képzettség, műveltség, átképezhetőség. Meg kell növelni a közoktatás hosszát és elősegíteni a felsőoktatás általánossá válását, ugyanakkor növelni a választható szakok és tárgyak sokféleségét, hiszen a diverzifikáció csökkenti a versenyt és növeli a rugalmasságot. Már a közoktatásban be kell vezetni, hogy sokféle szabadon választható tárgy legyen és radikálisan csökkenteni a kötelező tárgyak számát és órakeretét, hogy növeljük a tanulók motiváltságát és a lehetséges alternatívákat.
10. Mivel a természeti folyamatok globálisak és a gazdaság is globális, a nagy cégek multinacionálisak, így a politika területén is nagyobb globális összefogásra, együttműködésre van szükség (márcsak azért is, hogy a multicégek profitérdekeivel szemben hatékonyan lehessen képviselni a társadalom valós érdekeit). Ennek kulcsa a nemzetközi szervezetek megerősítése, az államok szuverenitása egy részének átruházása a nemzetközi szervezetekre, és előbb utóbb közös világkormány, világparlament, közös közigazgatás, közös jogrend, közös szociálpolitika megteremtése.
A klíma,az éghajlat kifejezés önmagában is a változás szinonimája.Az éghajlat "hajlik",az időjárás "jár".
Jelenleg két jégkorszak közti interglaciális korszakban élünk,így vált egyáltalán lehetségessé,hogy az emberiség fejlődésnek induljon.Jelenleg globálisan melegszünk,utána globálisan hűlni fogunk.Sajnos,a klíma kifejezés a mai embernek a 22 fokra beállított ,állandó lakás vagy autóklímát jelenti.A természet azonban nem így működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!