Konstansvariációnál ez hogy van?
Ami a homogén megoldásából jött konstans, azt te az inhomogén egyenlet megoldásához függvénynek választottad, és megszűnt konstansnak lenni. Tehát van egy nem konstansod, az A(t) és egy konstansod, a B. Ez szerintem összesen 1 darab konstans, a B. (A homogén egyenlet megoldásánál is egy konstans van, meg az inhomogén egyenleténél is.)
Ha a fenti bonyolult lenne:
> „Egy A, ami a homogén egyenlet megoldásából jött és egy B, ami az A(t) függvényhez juttató integrálásából jött integrációs konstans…”
Az A = A(t) nem konstans. Ha mégis, akkor az A+B-ből lesz egy ugyanolyan jó konstans.
Jelölje a homogén megoldást y_há, erre kijön a megoldóképlettel (vagy a szeparálás után) valamilyen C*e^(...) típusú függvény.
Az inhomogén résznél konstans variálással, vagyis C->C(x) "cserével" lehet tovább számolni. Ezt felírhatod rögtön az y_iá-ra is, de ekkor C'(x) integrálásakor kiírsz egy +K integrációs állandót. Visszahelyettesítesz, beszorzol, és máris megvan a szokásos y_há+y_ip alakú megoldás. Vagy ha y_ip-re írod fel, akkor K=0 választással jön ki C(x), és nem kell két konstans a megoldásban.
Természetesen "összerakható" a két konstans egy konstansba is, akárcsak a szeparálásnál, ahol elvileg mindkét oldalra külön-külön ki kellene tenni egyet-egyet, de ez voltaképpen felesleges.
Szerintem C'(x) integráljál némileg szabálykövetőbb a +K kiírása, ugyanakkor ha a másik módszert is nézem a másik típusú differenciálegyenletnél (y_ip és a próbafüggvény), akkor meg könnyebb megjegyezni, hogy milyen alakban kereshető az y_ip.
Egyszerűen igazolható, hogy a két konstans általános esetben összevonható, és ez magasabbrendű egyenletekre is igaz (csak ott vektorokkal kell dolgoznunk).
Magából a módszer ötletéből adódik uis. triviálisan. A homogén rész megoldása nyílván vmi A*exp(...), az inhomogén rész pedig A(x)*exp(...).
Nyílván ha A(x)=g(x)+B, ahol B=konst, akkor az egyenlet általános megoldásában (A+B)*exp(...) szerepel.
Vagyis az új konstans, mondjuk C=A+B.
Ennyire egyszerű...
Most akkor idézem magam:
"Oké, már tiszta lett, hogy miért vezet mindegyik ugyanoda. Köszönöm!"
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!