Egy 146 688 bázispárnyi DNS darab összetételének vizsgálatakor arra az eredményre jutunk, hogy pontosan kétszer annyi benne a guanin, mint a timin. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy hányat tartalmaz az adott DNS szakasz az egyes nukleotidokból?
1. Milyen számszerű összefüggés (szabály) alapján következtethetünk a citozin és az adenin arányára?
2. Mi az egyes bázisok arnyánya az adott DNS szakaszban?
3. Az előző kérdésre adott válaszában szereplő összefüggés fölhasználásával számítsa ki az egyes bázisok mennyiségét a vizsgált DNS szakaszban! Rögzítse a számítást.
Hogy kellene ez megoldani?
"honnan kéne tudni."
Benne van a könyvben.
"Azt se tudtam, hogy kell hozzá matek"
Na ez a szégyen öcsém. A matek az nem ilyen izé, ami a matekórán kell, és utána ki lehet kapcsolni. Matek az, amikor az életben összeadsz, kivonsz, szorzol, osztasz, arányosságot vagy százalékot számolsz, meg ilyenek. Matek mindenhez kell, még egy sima sütéshez is, ha mondjuk csak fél adagot akarsz csinálni. Vagy egy sima hír elolvasásához, ha az van leírva, hogy 15%-kal csökkent a munkanélküliség. Hogy máshogy érted meg, ha nem úgy, hogy fogod azt a varázslatos "matekot"? És ez igaz minden tudományra, képzeld, még a szociológiához is kell "matek", mert mondjuk ki kell számolni a népességben a 65 éven felüleiek százalékát. Úgyhogy ha egy kérdésben az van, hogy mik a DNS-ben az arányok, akkor gyanús, hogy valamit számolgatni kell, ergo matek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!