Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » "100 gramm búzacsíra-olaj...

"100 gramm búzacsíra-olaj mintegy 150 milligramm E-vitamint tartalmaz. " Tényleg van vitamintartalma a hidegen sajtolt olajoknak? Bővebben lent.

Figyelt kérdés

Azt hiszem, azt olvastam, hogy a sajtolási eljárás sem éppen hideg. Igaz, hogy mechanikai úton nyerik ki a magvakból az olajat, de a súrlódás miatt hő keletkezik, akár 60°C. Ekkor a vitamintartalom nem vész el a hőhatás miatt? A vitaminok egy része hőre érzékeny, nem? Mások fényre.

[link]

Konkrétan a búzacsíra olaj E-vitamin-tartalma érdekel most. Van???



2015. márc. 29. 17:36
 1/2 anonim ***** válasza:

A ho az olaj szerkezetet is megmasitja. Pl tranc es cisz allapot is lesz belole. Tovabba nem hisze. Hogy olyan nagy surlodas keletkezne, hogy es karosodna. Masreszt olyan elelmiszert nem arulhatnak ami cisz. Termeszetben is csak cisz van. Ha lenne surlodas lenne transz is es akkor nem kaphatnad meg boltban.

Kovetkeztetve tehat lennie kell.

2015. márc. 29. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ezt olvastam a neten:

"... a hidegsajtoláskor is keletkezik hő. Valóban, de az általános iskolai fizika tanulmányaiból mindenki emlékezhet rá, hogy súrlódás, préselés nincs hőfejlődés nélkül. Ez hát az oka a minimális hőhatásnak. Mekkora ez a hőhatás? A gyakorlatban ez a hő kb. 40 C-ot jelent, de ez is csak addig a pár tizedmásodpercig, amíg az olaj átmegy a sajtoló fejen. Általános szabályként elmondható: a sajtoló fejek úgy vannak megtervezve, hogy az olaj soha ne lépje túl a 70 C-ot."

Itt találtam: [link]

Tehát 40-70°C között lehet a hőmérséklet sajtoláskor.


Ez egy másik oldalon:

"A „hidegen sajtolás” kifejezés is azt jelenti, hogy a feldolgozás során nem segítik az olaj kinyerését magas hőmérsékletű kezeléssel – noha a sajtolás során a nagy mértékű súrlódás önmagában is hővel jár, ez még mindig lényegesen alacsonyabb annál, mint amikor szándékosan teremtenek a gyártás alatt magas hőmérsékletű környezetet."

Itt olvastam:

[link]


"Kemény olajos magvak (pl. hajalatlan napraforgómag, szõlõmag, pálmamag) préselésekor a súrlódás és a nagy nyomás következtében sok hõ keletkezik, ezért préselés közben a fûtést ki lehet kapcsolni. Puha anyagok (pl. hajalt napraforgómag, olajtökmag) préselésekor bizonyos körülmények között állandó fûtésre van szükség."

Itt: [link]

2015. márc. 30. 11:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!