Az CO2 szublimál az SiO2 nem. Mi ennek az oka?
Figyelt kérdés
Ugye az SiO2 atomrácsos anyag a CO2 pedig molekularácsos. Az SiO2-ben kovalens kötések vannak, tetraéderes az elrendeződés, a CO2-ben mivel apoláris, ezért diszperziós. De ez hogy függ össze a szublimációval pontosan? Egyszerűen könnyebben felszakíthatók a kötések és ezért?2015. jún. 1. 10:32
1/2 anonim válasza:
Az Si=O pi kötései gyengék, ezért nem különálló SiO2 molekulákat alkot, hanem egy polimert: Si-O-Si-O-Si-O, és ez megy a többi irányba is. Tehát valójában egy Si-t négy egyes kötésű O vesz körül, amikhez kovalens kötéssel kapcsolódik, míg a C-t két O veszi körül , amikhez kettős kötéssel. Így egy atomrácsos anyagot kapunk. Vagyis egy SiO2 egységet összesen 4 kovalens kötés köt a többihez (a két O köt egy-egy Si-vel, az Si pedig két O-val), ezért egy szilárd anyagot kapunk. Ellenben a CO2 esetén a C és O közti pi kötés az erősebb, így nem alakul ki ez a polimeres szerkezet, hanem az egyes molekulák külön-külön léteznek. És így az összetartó erő gyenge diszperziós kölcsönhatás, így szobahőmérsékleten gáz halmazállapotú.
2/2 anonim válasza:
Igen, jól gondolod. Míg a szilícium-dioxidban elsőrendű kovalens kötések vannak, addig a szilárd széndioxid molekulákat gyenge másodrendű kötések tartják a szilárd fázisban.
Amúgy a szilícium-dioxid is szublimál, csak a parciális nyomása jópár nagyságrenddel kisebb, mint a széndioxidé...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!