Milyen elemek közt alakul ki ionkötés?
A H és a Cl inonkötéssel kapcsolódik? Az ionkötéssel kapcsolódott molekulák közt dipol-dipol kölcsönhatás lesz, és ionrácsba kristályosodnak ki?
A másodrendű kötés megadja, hogy milyen rácsba kristályosodnak ki a molekulák?
Amik között nagy az elektronnegativitás különbség, ezért az egyik átadja az elektronját a másiknak, viszont ezért töltöttek lesznek az atomok és vonzzák egymást.
dipol-dipol akkor lesz, hogyha a molekula dipólus, egy kovalens molekula is lehet dipólus
Milyen elemek közt alakul ki ionkötés?
Kis és nagy elektronegativitású atomok közt. Kis EN-úak az alkáli fémek és alkáli földfémek, nagy EN-úak a 6. és 7. főcsoport elemei.
Elektronegativitás fogalma ugye az elektronvonzó képesség, tehát a nagy EN-ú elem ellopja a kis EN-ú elem elektronját. Lásd: atomok a nemesgázszerkezetet "szeretik".
"A H és a Cl inonkötéssel kapcsolódik?"
Nem. A Cl szívesen felvenne egy elektront, de a H nem adná le, mivel úgy nem nemesgázszerkezete lenne. Úgy viszont már mindkettőnek nemesgázszerkezete van, ha közösen használnak egy elektronpárt. Ez a kovalens kötés.
"Az ionkötéssel kapcsolódott molekulák közt dipol-dipol kölcsönhatás lesz, és ionrácsba kristályosodnak ki? "
Igen. Attól lehet dipólusos, mivel ugye az egyik atom a másiktól ellopja az elektronját.
"A másodrendű kötés megadja, hogy milyen rácsba kristályosodnak ki a molekulák?"
Nem feltétlenül.
"Az ionkötéssel kapcsolódott molekulák közt dipol-dipol kölcsönhatás lesz, és ionrácsba kristályosodnak ki?"
1. A molekulák definíció szerint semleges töltésűek, így ionos kötés nemigen alakul ki közöttük (ha eltekintünk az ikerionos szerkezetű anyagoktól, mint az aminosavak).
[Az igaz, hogy időnként az összetett (több atomból álló) ionokra is használják a molekula kifejezést, de ezek szigorúan véve nem molekulák!]
Ionos kötés (meglepő módon) ionok között alakul ki.
A dipol-dipol kölcsönhatás és az ionos kötés két teljesen különböző dolog. Ionos kötés ionok, tehát töltéssel rendelkező részecskék között lakul ki. Ez egy nagy energiájú, elsőrendű kötés. Dipol-dipol kölcsönhatás poláris molekulák között alakul ki. Ezek olyan molekulák, amik bár összességében semlegesek, mivel nem egyenletes bennük az elektronok eloszlása, lokális töltések lehetnek rajtuk. Ezek között a részek között elektrosztatikus vonzás alakul ki, ezt nevezzük dipol-dipol kölcsönhatásnak. Ez egy meglehetősen gyenge másodrendű kölcsönhatás.
A fentiekből következik, hogy az ionos kötéssel kapcsolódó ionok ionrácsban, a dipol-dipol kötéssel kapcsolódó molekulák molekularácsban kristályosodnak ki.
"A másodrendű kötés megadja, hogy milyen rácsba kristályosodnak ki a molekulák?"
Ezt a kérdést nem tudom értelmezni. Másodrendű kötés csak molekularács esetében lehet a rácspontok közötti összetartó erő. Ha erre gondoltál, akkor igen, megadja.
"Ezt a kérdést nem tudom értelmezni. Másodrendű kötés csak molekularács esetében lehet a rácspontok közötti összetartó erő. Ha erre gondoltál, akkor igen, megadja.
"
És mi a helyzet a grafittal?
#4
Mi lenne vele a helyzet? A grafitban a szénatomok között kovalens kötések vannak. Az más kérdés, hogy a rétegek között csak másodrendű kötés van, de egy réteg nem egy rácspont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!