Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az atommag kötési energiája...

Az atommag kötési energiája ugyanaz, mint a mag energiája?

Figyelt kérdés
Potenciális energiát távolság függvényében ábrázolva kapjuk meg a potenciál gátat, aminek az egyik része ugye egy potenciálgödör. A kötési energia negatívabbá teszi a potenciális energiát, ezért gödör. Hasadásnál, fúziónál a vashoz tartás közben a mag mélyebben kötött állapotba kerül, így szabadulhat fel energia, ez így oké. Viszont a hasadáshoz meg kell ugrani ezt a potenciálgátat, ezt pedig a 235-ös urán egy neutron befogásával teszi meg. A neutron milyen energiát és hogyan növel? Értelemszerűen a potenciálist növeli, különben nem jöhet létre hasadás. Na de hogyan? Ha befogja az atommag, az erősíti a kötést, nem? Tehát még mélyebb lesz a potenciál gödör. Nem értem ezt. A másik dolog, jól gondolom, hogy mind hasadásnál, mind fúziónál a felszabaduló energia, a keletkezett magok és más részecskék kinetikus energiájában jelenik meg?
2015. máj. 31. 00:40
 1/3 anonim ***** válasza:

A mag kötési energiája nem egyszerű lineáris függvénye a benne lévő nukleonok számának. A páros számú nukleont és páros számú neutront tartalmazó magok kötési energiája sokkal mélyebb. Ennek kvantummechanikai okai vannak, többek közt a Pauli-elv. (Lásd: cseppmodell).


Ha egy ilyen erősen kötött, pl. páros-páros mag befog egy neutront, akkor páratlan-páratlanná válik, ettől pedig jelentősen kisebb lesz a kötési energia és a potenciálgát.


Pont ezért kellenek az urán hasadásához lassú neutronok, mert a túl gyorsakat nem tudná befogni. Tehát semmiképp sem a neutron plusz mozgási energiája az, ami elősegíti a hasadást, hanem csak a jelenléte, vagyis az, hogy a hozzáadása instabilabbá teszi a magot.


A felszabaduló energia egy része a keletkezett termékek kinetikus energiájaként jelenik meg, de másik része új részecskéket hozhat létre, például elektronokat, pozitronokat, neutrínókat, fotonokat. Ezeknek a létrehozásához is kell energia.

2015. jún. 2. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm, volt benne olyan dolog, amitől tisztább lett a kép. Viszont két dolog:

"...többek közt a Pauli-elv. (Lásd: cseppmodell)."

Amennyire tudom, a héjmodell az, ami felhasználja a Pauli-elvet.



"Ha egy ilyen erősen kötött, pl. páros-páros mag befog egy neutront, akkor páratlan-páratlanná válik, ettől pedig jelentősen kisebb lesz a kötési energia és a potenciálgát."

Páratlan-párossá válik, így a párenergia tag eltűnik és nem negatívként lesz jelen. Itt még egy kérdés, a neutron befogás miért csökkenti a potenciálgátat? Töltésszempontjából semmit nem változtat, nem? Akkor annak nem kéne állandónak lennie?


Ez a potenciálgátas dolog még mindig nem tiszta. A befogott neutron megbirizgálja a kötési energiát, ettől instabil lesz a mag, ez oké. Hogy képzeljem ezt el a potenciális energia síkon? A gödör mélysége csökken? Egyáltalán belehet rajzolni ezen a síkon a magot valahova? Ezt kéne még valahogy tisztázni. Köszönöm még egyszer a segítséget!

2015. jún. 2. 19:40
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen, lehet, hogy ezt már nem cseppmodellnek nevezik, a lényeg, hogy 4 vagy 5 tag van benne, amikből az egyik a neutronok, protonok paritásától függ.


A potenciálgát kívülről közeledve ugyanakkora, a gát utáni "lyuk" mélysége változik meg a neutrontól. A vas feletti magokban a lyuk alja a nulla szint felett van, de a gát még elég magas, ezért nem hasad szét spontán a mag. Ha beépül egy neutron, akkor a lyuk alja jóval feljebb kerül, illetve lehet, hogy a lyuk el is tűnik, csak egy hegycsúcs marad belőle, amikor már a mag spontán elhasad.


Lehet, hogy nem mindenben pontos ez a kép, de nagyjából azt hiszem, ilyesmi a lényeg.

2015. jún. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!