Miért esik le hamarabb a nagyobb esőcsepp mint a kisebb?
A légáramokhoz nem sok köze van, álló vagy mozgó levegőben ugyanúgy gyorsabban zuhan.
Azért, mert a tömeg súlyerő a térfogattal arányos, a légellenállás pedig a keresztmetszettel.
Ha valamit kétszeresére nagyítasz, akkor a térfogata (így a súlya is) 8-szor akkora lesz, a keresztmetszete viszont csak 4-szer akkora. Így lefelé 8-szor nagyobb erő húzza, a légellenállás viszont csak 4-szeres.
> „Bár a gravitáció egyforma erővel vonz minden testet…”
Nem láttad még a nehézségi erő m*g képletét?
A 13:05-ös válasz teljesen jó.
A második hozzászólás megmagyarázza azt is, amit itt próbálsz részletezni… Hogy miért megy könnyebben a felfelé ható légáramlatban a kisebb csepp felfelé.
> „A két hozzászóló csak gondoljon már bele abba, hogy egy felfújt lufi, meg egy ugyanakkora vasgolyó közzül szerintük melyik érne hamarabb földet felszálló légáramlatban? Na vajon ki mire tippel?”
Annak igazán kicsit utána nézhetnél a tankönyvekben vagy a neten, hogy hogyan kell kiszámolni egy 30 gramm tömegű 1 literes lufira ható gravitációs erőt, valamint a 7,8 kg-os vastömbre ható gravitációs erőt, utána ki is számolnád, és utána írnál olyat „Bár a gravitáció egyforma erővel vonz minden testet,”…
> „Ha nem volna felfelé ható légáramlat, és nem volna LÉGELLENÁLLÁS, akkor egyforma erővel-sebességgel zuhanna a két csepp,…”
Ha nincs légáramlat, akkor is van légellenállás. Próbálj meg úgy futni SZÉLCSENDBEN, hogy egy kartonlapot viszel. Egyszer merőlegesen a haladási irányodra, egyszer párhuzamosan azzal. Mikor könnyebb? Na? Na?… Melyikre tippelsz?…
#6: Hadd mondjak ellent, mind a méretet (0,1-9 mm), mind az alakot illetően:
Itten vannak szebb képek is:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!