Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fúziónál miért szabadul fel...

Fúziónál miért szabadul fel energia?

Figyelt kérdés
Honnan jön?
2015. máj. 25. 13:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A fuzionáló részecskék mélyebb energia állapotba kerülnek és az energia különbség szabadul fel.

Az energia ami felszabadul, korábban is létezett a magerő "terében" volt tárolva.

2015. máj. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem teljesen értem a dolgot. Fúzió után kötöttebbek lesznek, ezek szerint a kötési energiájuk nő. Ez az energia pozitív energiaként van definiálva, de potenciálgát szempontjából negatívnak kell lennie, így ha nő, akkor igazából negatívabb lesz a mag energiája, mint kezdetben külön-külön. Így érteni lehetne az energiafelszabadulást, de valahogy ez még is sántít nekem.
2015. máj. 25. 14:55
 3/8 EagleHUN ***** válasza:

Ez nem kémiai kötési energia, azzal nem összehasonlítható.

Első közelebb jár az igazsághoz, annyi kiegészítéssel hogy magátalakulás történik, és szabadulnak föl magrészecskék is, meg el is nyelődnek. Vagyis pl két protonból egy proton és egy neutron keletkezik, miközben ki is lökődik egy pozitron és egy neutrínó és ezek összesen kisebb energiát képviselnek, és összegük kisebb tömegű mint a kiinduló anyag. Azaz itt anyag "vész" el és alakul tiszta energiává.

Ebben a kisebb részecskék szintjén is le van írva: [link]

2015. máj. 25. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"...és ezek összesen kisebb energiát képviselnek, és összegük kisebb tömegű mint a kiinduló anyag. Azaz itt anyag "vész" el és alakul tiszta energiává."


Ez alapján oké, de akkor mi történik hasadáskor? Eddig úgy hittem ez ott van így. Egyébként köszönöm a válaszokat!

2015. máj. 25. 15:37
 5/8 anonim ***** válasza:

Ezt tölsd le és nézd meg, a végére érteni fogod:

[link]

2015. máj. 25. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 EagleHUN ***** válasza:

Maghasadáskor is anyag alakul energiává. Pont ezért nem lehet párhuzamot vonni a kémiával. Ilyen szempontból a legstabilabb "energiaminimumon álló" elem a VAS. A vas nem tud már úgy fúzionálni hogy a fúzió energiamérlege pozitív legyen. Azaz termel energiát de az nem elegendő ahhoz hogy a következő vas atom is fúzionáljon és így tovább. Viszont hasadni sem tud, mert kevesebb energia jön létre mint ami a következő vas atom hasításához kell.

[link]

A jobb fölső sarokban lévő kis kép ezen a wikis oldalon.

2015. máj. 25. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 EagleHUN ***** válasza:

Ezt is érdemes átfutni:

[link]

2015. máj. 25. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Sok mindent át és megnéztem, de valahogy még mindig nem oké. A Dávid Gyulás videóban az volt, ha jól értettem, hogy a felszabaduló energia az gyakorlatilag a részek kinetikus energiájában van, ezek ütköznek az anyagot alkotó többi részecskével, atommal, így azoknak megnő a sebességük, makroszkopikus szempontból felmelegszik az anyag és mi ezt hasznosítjuk. Gondolom atomreaktoroknál gőzturbinákat hajtunk meg így, fúziónál meg a nagyon felmelegedett anyag hőmérsékleti sugárzását hasznosítjuk? Valahogy a kötési energia, ami még nem tiszta és ez lő meg minden másnál is... Ha felrajzoljuk a potenciálgátat, akkor a gát mögötti völgy annál mélyebb, minél nagyobb a kötési energiája a magnak, ugye? Próbálok valami analógiát keresni erre a magerős dologra. Nagyon szeretném megérteni ezt, de valamiért nehezen megy...
2015. máj. 26. 22:28

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!