Mi a különbség az újhold és a holdfogyatkozás közt?
A Hold a Föld körül kering. Emellett a Föld-Hold rendszer a Nap körül. A Föld - Nap körüli - keringési síkjába nem esik bele a Hold - Föld körüli - keringési síkja. (A Föld keringési síkját EKLIPTIKÁNAK nevezzük.)
Ha végig gondolod a fenti tényeket, egyértelművé válik, hogy a Földről nézve a Holdat különböző megvilágítási helyzetekben fogod látni.
Például, ha a Föld a Hold és a Nap között van, akkor a Hold teljes megvilágított részét látjuk innen a Földről. Ekkor van telehold. Persze ehhez az is kell, hogy akkor ne legyen benne a Hold az ekliptikában. Mert ha benne van, akkor a Föld kitakarja a Napot a Hold elöl. Na ekkor van holdfogyatkozás. Ez az állapot viszonylag ritkán következik be, és mindig csak teleholdkor lehetséges. (Egyébként ilyenkor a Holdon napfogyatkozás van, és a Hold egész nappali oldalára kiterjed.) :)
Viszont, ha a Hold kerül a Föld és a Nap közé, de nincs az ekliptikában, akkor van újhold, mert ilyenkor a Hold nem megvilágított oldalával van a Föld felé. Ámde, ha mégis, akkor lehetséges a napfogyatkozás. Innen már kicsit bonyolultabb a dolog, mert a Hold ilyenkor sem minden esetben takarja ki teljesen a Napot, mert eléggé elnyúlt ellipszispályán "közlekedik" a Föld körül. Tehát az is kell, hogy éppen földközeli helyzetben legyen mikor a Nap és a Föld közé kerül. Azután meg mivel sokkal kisebb átmérőjű mint a Föld, így nem vet árnyékot az egész földfélgömbre. Csak százegynéhány kilométeres árnyékfolt rohan végig a felszínen, igencsak változó hosszban. A fentiekből - azt hiszem - érthető, miért ritkább a teles napfogyatkozás, még a holdfogyatkozásnál is.
Tehát az első nem is írt marhaságot. Kár volt lepontozni. :)
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!