Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van-e lassúbb az állónál?

Dellfil kérdése:

Van-e lassúbb az állónál?

Figyelt kérdés

Itt arra gondolok, hogy ha a testek egymáshoz képest nem változtatják meg távolságukat, állnak. (Egymáshoz képest sebességük nulla.)

Nos van-e nullánál kisebb "sebesség"?


2010. febr. 24. 12:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
a sebességnek nem csak nagysága, hanem iránya is van, a nullánál kissebb sebesség a negatív, ami közeledést jelent.
2010. febr. 24. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Az igazi, halott ló.
2010. febr. 24. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőnek igaza van, ha "0-nál kisebb sebességről" beszélünk, viszont a lassú egy köznapi fogalom, amit hétköznapi nyelvre talán úgy lehet lefordítani, hogy X lassúbb Y-nál, ha X bármely irány felé történő elmozdulásának abszolút nagysága kisebb, mint Y bármely irányba történő elmozdulásának abszolút nagysága, illetve a földhoz (vagy más, éppen használt inerciarendszerhez)képest X elmozdulása lassúnak nevezhető, ha bármely irányba nem ér el egy definíció szerinti nagyságú sebességet. Nyilván ennek fizikailag nem sok értelme, de a hétköznapi használatban szükséges egy ilyen fogalom.


Ha a lassúságnak ez a definíciója, akkor a legkisebb lassúság valóban a 0. Mivel mindez inkább hétköznapi fogalom, szerintem nem igazán van értelme minden elképzelhető esetre ráhúzni, például két ugyanolyan gyorsan egymás mellett száguldó versenyautó esetében fura lenne az a mondat, hogy "egymáshoz viszonyítva lassúak". Ilyenkor inkább a szabatos kifejezéshez kell nyúlni, szerintem.

2010. febr. 24. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A sebesség vektormennyiség, aminek iránya és nagysága is van. Ha kiszámítod a koordinátákból a nagyságát, akkor látod, hogy négyzetgyököt kell vonnod egy mennyiségből, a négyzetgyök pedig nem negatív.
2010. febr. 24. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat. A másodikat is felpontoztam. :D Sejtettem, hogy a "nincs"-nél kevesebb nem létezik. Hol a szél mikor nem fúj...

Ja, és nem hinném, hogy a kvantumfluktuáció jó ellen példa volna.

Vagy mozog valami valamihez képest, vagy áll (persze ha azonos vonatkoztatási rendszerben vannak). Én a "harmadik" esetre kérdeztem, hátha valaki okosabb... de az nonszensz.

2010. febr. 25. 02:14
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem jelenthetjük ki részecskeszinten, hogy valami teljesen mozdulatlan.
2010. febr. 25. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Matematikai pont lehet teljesen mozdulatlan, egy részecske nem. Ez egy alapvető különbség a matematika és a fizika között.
2010. febr. 26. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!