Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy a 3D terünkbe...

Lehetséges, hogy a 3D terünkben megpillantsunk egy magasabb dimenziójú alakzatot?

Figyelt kérdés
Több oka van a kérdésnek, az egyik az, hogy egy 2D felületen egy bizonyos szögben és csak abban a szögben 3D nek látjuk.

2015. máj. 5. 12:13
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:

"...HA létezik 4 dimenziós tér, aminek a mi terünk is része, akkor az ebben levő testek vetnek-e árnyékot a mi terünkre, és ha igen, akkor hogyan."

-Utóbbi tökéletesen ismert.

2015. máj. 6. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:

Véleményem szerint egy magasabb dimenziójú test 3D-s vetületét lennénk képesek csat látni...

Egy síklény sem tud kimutatni a 2D-ből, de egy pogácsa-szaggatóval egy kört ki tudnék metszeni a világából. Ezt ő is látná. De a pogácsaszaggatómat már nem...

2015. máj. 6. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:

"-Utóbbi tökéletesen ismert."

Elvben igen.

De a gyakorlatban, hogy a sok lehetséges megoldás közül melyik valósulhat meg... ki tudja?

2015. máj. 6. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
Az összes projektivitás és perspektivitás ismert, továbbá a "metszés" is. Nyilván fizikai kérdés lenne, hogy milyen projektivitás valósul meg.
2015. máj. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
Már, ha egyáltalán vetne árnyékot a 4 dimenziós test a mi terünkre.
2015. máj. 6. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
Hogyne lenne tele hipergömbbel is az internet - a legelfogadottabb elméletek szerint maga az Univerzum is egy ilyen hipergömb-felület, ezért történhetnek benne olyan érdekes jelenségek, mint hogy a távolba tekintve végső soron magának a Világegyetemnek a születését láthatnánk, más kérdés, hogy ezt egyéb okok miatt a gyakorlatban nem kivitelezhető, mert a fény (észlelhető Univerzum) számára is csak idővel vált "átlátszóvá" a tér. Csak a 4 dimenziós gömbnek lehet olyan tulajdonsága, hogy úgy fordul vissza önmagába, ami a mi képzeletünknek ellentmond. Persze a "belseje" ettől még számunkra elképzelhetetlen, de még sok érdekes fizikai jelenségnek helyet ad. Nem tudsz elképzelni a 3, egymásra merőleges szakaszra merőleges szakaszt, ezért nem is inkább a klasszikus értelemben vett térdimenzió, hanem valami másként viselkedő dolog, az idő folyásáért és más, rejtélyes jelenségért felelős dimenzió. Ha felérnénk ésszel, hogy ez mit jelent és hogy is "néznek ki" az átfedések a 3D-ra, lehetne róla empirikus módon beszélni. Talán ezért nem fogunk tapasztalati úton a mélyebb összefüggésekről információt szerezni, egyszerűen el van lehetetlenítve. A matematika nyelvén azonban le lehet írni összefüggéseket. Egy 4 dimenziós gömb felületét olyannak látod, mint amilyen a Világűr, igaz, hatalmas méretei miatt a görbültség jóformán sík.
2015. máj. 18. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 A kérdező kommentje:

Szerintem ez nem igaz. Mármint, hogy a hipergömb miatt láthatjuk a multat az univerzumban...nem kell ahhoz 4D elég ismerni a törvényt, miszerint a fény c sebességgel terjed ami véges. Persze relatív értelemben, mert a fény saját szemszögéből mindenhol azonnal ott van, neki nem létezik idő, se távolság.


Egy 3D kockát vegyünk elsőként.


Tekintsünk a c sebességre mint 1 érték, és legyen a kocka oldala ez az 1 érték hosszúságú.


Testátlóban ez gyök3 km; mert


gyökalatt 1^2+1^2=gyökalatt2. -> lapátló


gyökalatt 1^2+ gyökalatt1^2+1^2=gyökalatt3 -> testátló


Gyök3~1,73


Visszaszámítva ezt a 300.000km re látjuk, hogy a fénynek több mint egy másodperc kell, hogy megtegye ezt a távolságot, azaz "A"pont több mint 1másodperc múlva értesül minden esetben "B"pont állapotáról.


2D esetben ez az átló gyök2

Gyök2~1,41 itt is ugyan az a helyzet.


Ha csak "a" oldalt vesszük ami már csak 1D akkor is, mivel még mindig egy egység távolságot tesz meg a fény, ezt teszi 1 másodperc alatt. ( ezek az értékek csak a szemléletés miatt kellettek.


Lehet 26D is a tér vagy lehet 1 is( persze most térdimenzóról beszélünk) a távolságot mindig 2pont közt mérünk, ami minden dimenzióban jelen kell, hogy legyen.


A galaxis "A"pont a szemünk "B"

2015. máj. 19. 02:08
 18/34 anonim ***** válasza:

Nem egészen. Ha nem volna a többi, csak közvetett módon mérhető jelenség, nem láthatnál vissza csupán a fénysebesség miatt. Könnyen belátható, hogy egyszerű, 3 dimenziós tér nem ilyen viselkedést produkálna, szóval nem, nem elég csak a fény sebességét ismerni ehhez.

A távolságról kialakult képed téves, ugyanis a távolság is relatív, az idővel együtt. Valós térben soha nem lesz ugyanolyan távolság minden (inercia)rendszer számára.

Egyébként, az utolsó mondathoz is hozzászólva, ez sem igaz. A fény viselkedik valahogy a mi 3D-s terünkben. (Inkább a foton fogalmát kéne használni)

Más közegekben, dimenziókban megint máshogy. De még hétköznapi példa is van dögivel. (Fény közegbeli terjedése.) A lényeg, hogy sokkal egzotikusabb viselkedést mutat, mint ahogy a Te fejedben jelenleg meg van. Nem ilyen egyszerű.

Nem mellékesen, a szemedbe eső fényről kb 400-700 nm-es hullámhosszig van értelme beszélni, ami csak egy egészen kicsiny sáv a létező hullámhosszok skáláján. Javaslat: tanulmányozd a többféle térelméletet, kvantumfizikát, foton viselkedését, mert szeretnél mindent elképzelni képekkel, még nem jutottál el oda, hogy az embernek komoly korlátai vannak, így ezt nem lehet, főleg nem a klasszikus fizika utáni eredményeket. Elhiheted, hogy az Univerzum valódi "arcához" a mi képzelőerőnk kevés, mert olyan sokféle korlátunk van, viszont elmés elméletek vannak szép számmal.

2015. máj. 19. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 anonim ***** válasza:

Amúgy amikor 1,2,3 dimenziókkal példálózol, azt nem veszed figyelembe, hogy eközben mindvégig "lefelé" tekintesz. Olyan dimenziók alapján akarsz következtetéseket levonni, amiket nyilván részleteiben ismerünk, hiszen 3 dimenzióban érzékelünk. Felfelé viszont nem következtethetsz ebből, bármennyire csapdaérzés is ez.

Gyakran szokták ezt úgy érzékeltetni, hogy "Magyarázd meg egy 2D-ban lévő körnek, hogy mi az a gömb!" Rendben, levetíteni, leképezni lehet, de a maga valójában soha nem foghatja fel, viszont a pontot tudná értelmezni, mivel az egy kisebb rendű dimenzió. Ezért van az, hogy szépek és jók a 2D-re levetített 3D hálók 4D-s "testekről", de ezek csak hiányos adatokból származó vonalak, a 4D-t csak matematikailag lehet leírni.

Szerintem már az is kielégítő, hogy elég egzotikus módokon működnek a dolgok a terünkben, nem kell ehhez elképzelni semmiféle 4D-s teret, elég ha átfedéseket fel tudunk fedezni. (Különböző mezők, terek, egzotikus részecskék,kvantumrészecskék viselkedése) Lehet képzelődni, de az nem lesz releváns a valóságra vonatkozóan. Sajnos, főleg a kvantumfizika megjelenése óta csak a matematikai leírások relevánsak, a többi csak idealista képzeletünk szüleménye.

2015. máj. 19. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
"..a 4D-t csak matematikailag lehet leírni. " A "csak"-ot azért kivenném ebből a modnatból! :D
2015. máj. 19. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!