Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy átlátszó kupolákból...

Egy átlátszó kupolákból összekapcsolt, nagyjából Föld méretű mesterséges "világ", amiben egy működő ökoszisztémát kellene fönntartani; egy ilyen létesítmény létéhez milyen megoldások kellenének, és milyen nehézségeknek nézne szembe?

Figyelt kérdés
Egy 12 évesen írt science-fantasy regényemet kapartam elő, és elkezdtem gondolkodni a világán. Akkoriban tudományos részletekkel nem nagyon foglalkoztam benne, be sem fejeztem a könyvet.:)

2015. ápr. 25. 13:44
 1/8 anonim ***** válasza:
a probléma sok példáúl az űrbe távol vagy legalábis a földtől távol kellene megépíteni a másik probléma az hogy ne mozogjon vagyis mesterséges gravitáció kell és rengeteg eszköz és gép ezért felesleges ilyet építeni
2015. ápr. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, és ugyanakkor élhető hőmérsékletet kéne benne létrehozni. Igazából ami érdekel ebben az ötletben, az a belső struktúrája. ( Én elfogadtam, hogy rendbe, felépítették.) Egyáltalán élhető-e lenne ez az egész?


Köszi a választ!

2015. ápr. 25. 13:56
 3/8 anonim ***** válasza:

Nekem az Elysium-szerű forgó kerék megoldás tetszik, és valami hasonló meg is építhető lenne, persze nem olyan óriási.

( És nem nyitott, mert elszökik a levegő! :D )

[link]

2015. ápr. 25. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Az Elysium-ban bemutatott kerék nem új ötlet, Larry Niven bácsi a Gyűrűvilág c. regényében pont ilyet "álmodott" meg. Bár lehet, hogy ő is más forrásból szedte az ötletet.

Lehet nyitott is, a gyűrű forgára által keltett mesterséges gravitáció bepréseli a levegőt a gyűrű aljába, ha van két fala is a gyűrűnek. Mint egy autógumi, azt is ha megfelelő mértékben megpörgeted, akkor sokkal több vizet tölthetsz bele, mint amennyi álló helyzetében belefér.


Kérdező, a napfény-szabályozás mehetne olyan módon, mint némely napszemüveg, amely erősebb napfény hatására elsötétül, kevesebb napfény hatására kivilágosodik. Így mindig nagyjából állandó fényerő jut be a gömbbe.

2015. ápr. 25. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

#4: "Lehet nyitott is, a gyűrű forgása által keltett mesterséges gravitáció bepréseli a levegőt a gyűrű aljába, ha van két fala is a gyűrűnek."

Tévhit! :D

Ha a mesterséges gravitáció a földihez hasonló, akkor a levegő sűrűségének változása a magassággal is hasonló.

Azaz több 10 km magasságban is jelentős a nyomása, tehát nagyon rövid idő alatt elszökne még 50 km magas fal esetén is!

2015. ápr. 25. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

"Lehet nyitott is, a gyűrű forgára által keltett mesterséges gravitáció bepréseli a levegőt a gyűrű aljába, ha van két fala is a gyűrűnek."


Egyszer ezt feldobtam kérdésként, hogy számoljunk utána, milyen magas fal kell, hogy kulturált mérték alatt maradjon a szivárgás és közben legalul földi szintű legyen a gravitáció és bizony az jött ki, hogy a minimum falmagasság méret a földi légkör magasságának sokszorosa lenne, még egy földnek megfelelő átmérőjű gyűrű esetén is, mert a központ felé a centrifugális erő, mint gravitáció-pótló sokkal nagyobb mértékben csökken a magassággal, mint a Föld gravitációja a talajtól távolodva.

Talán egy olyan gyűrűvilág, ami a Földet venné körül, olyan két földgolyónyi átmérővel, 100 km magas falakkal, talajszinten 1 G-nek megfelelő álgravitációval...

De akkor is olyan mértékű lenne a szökés, hogy ezt folyamatosan pótolni sokkal költségesebb lenne annál, hogy értelme lenne. Igazán praktikuma nincsen. Ha egy meteor a talajgyűrűt veszi telibe, ugyanúgy elszáll a légkör.

2015. ápr. 27. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Igazából most az jutott eszembe, hogy a Földről akkor hogy nem szökik el a levegő? Lehet hogy tanultam már, de én bizony nem emlékszem.:_)
2015. máj. 2. 20:51
 8/8 anonim ***** válasza:
Mert a Föld gravitációja elég nagy ahhoz, hogy a levegő túlnyomó részét megtartsa a vonzásában. Bizony szökik el levegő a bolygóról, nem is kevés, mert mindig akadnak olyan molekulák a felső légkörben, amik - főként a Napnak, napszélnek köszönhetően - elég nagy energiát kapnak ahhoz, hogy el tudják hagyni a bolygó vonzáskörzetét. De ez a "nem is kevés" mennyiség messze eltörpül a Föld teljes levegőkészletéhez mérve, így nem igazán vesszük észre.
2015. máj. 2. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!