Milyen lenne az ég színe, hogy ha a Föld közelebb keringene a Naphoz?
"az egész bolygón trópusi legyen az időjárás"
-> lehetetlen. Nem alakíthatsz egy teljes bolygót egyetlen éghajlati övezetté egy akkora valami esetében, mint a Föld. Megpróbálhatod a trópusokat feljebb vagy lejjebb tolni (akár olyan bolygót is elképzelhetsz, ahol a sarkokon vannak), de csak a többi övezettel együtt. Mire a mérsékelt égövet trópusivá alakítod, a korábbi trópusok már forró sivatag.
Mellesleg eszembe jutott egy módszer, amivel szélesíteni lehetne a trópusi övet: csake gyenesítsd ki a Föld dőlésszögét. :p Ezzel megszabadulsz az évszakoktól örökre, de cserébe szélesebb sávban lesz lehetséges azonos éghajlati öv.
Ha én ilyen sci-fit írnék mondjuk, akkor valószínűleg az vegházhatásra játszanék rá. Azt te is hallottad eleget a hírekben, hogy az emberi tevékenység is befolyásolja, de azt talán nem, hogy termézsetes módon is folyamatosan váltakozott a Földtörténet során, "üvegházas" és egy "hideg"házas, jeges pediósusok között. Amikor a CO2, metán, pára és más üvegházhatású gázok aránya magasabb a légkörben, akkor a hőmérséklet jelentősen nő. Ilyen volt pl. az Eocén kor eleje, amit követett a CO2 szint csökkenésével egy ellentétes hideg korszak.
>> "Ha a levegőben van vízpára és por, akkor szóródik rajta a fény, s kékes színben látod az eget. Ha nincs légkör, akkor fekete."
Vízpáránál még talán-talán, de a por az fényterjedés szempontjából nézve szigorúan aeroszolnak számít. Azon meg Mie-szórás megy végbe, Mie-szórásnál pedig jóval gyengébb a hullámhosszfüggés (tehát némi túlzással mondhatni, hogy az összes hullámhosszon ugyanúgy szórja fényt), egyrészt, másrészt meg az égbolt intenzitáseloszlása változna meg leginkább ettől. Ez nem túl feltűnő, egy regényben ez nem rejtene izgalmat, hiszen az emberek a hétköznapi élet során sem törődnek ilyesfajta dolgokkal. Szóval az ég színét nem túl könnyű úgy megváltoztatni, hogy az ember életben maradjon mellette. A fekete sem teljesen igaz, éjszakai égboltot látsz egész nap, hiszen hiába lesz a képedben a Nap, nem lesz légkör, ami megszórja a fényt, ergo csak ott lesz baromi nagy intenzitású az égbolt, ahol a Nap van, a környező tere sem fog kivilágosodni légkör híján. Ezért cserébe, illetve a légkör nélküli lét okozta mondjuk, hogy gyors halálért viszont kárpótol a csodálatos éjszakai (fényszennyezés mentes) égbolt.
Vree (ha csak tudnám melyik sci-fiből ismerős a neved)
Én mondjuk az éghajlati változáshoz a Carni Csapadékos Periódust vettem alapul, amikor a Föld időjárását hatalmas szupermonszunok uralták.Bár ez is a globális felmelegedés számlájára volt írható. Az eocéni éghajlat, meg hogy akkoriban a kontinensek között nem volt semmi kapcsolat, így a meleg tengervíz szabadon tudott áramolni.
Na itt sem lenne a megváltozott földrajz miatt.
(Megy a zöld mancs).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!