Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől látszik kis "csóvája" a...

Mitől látszik kis "csóvája" a Jupiternek meg a Vénsuznak, ha szabad szemmel nézzük őket?

Figyelt kérdés

Igazából nem csóva, csak mintha lefelé lenne 1-2 kis nyúlványa, tehát nem pontként látszik, hanem egy konkáv idomnak az égen. Felfelé egyáltalán nem, oldalra csak minimálisan, lefelé viszont egész jól kivehető "nyúlványaik" vannak. A csillagoknál nem igazán tapasztaltam ilyet, csak a bolygóknál, azoknál is csak akkor, ha közel vannak hozzánk (elég nagy a látszólagos fényességük).

Mitől van ez?



2015. ápr. 20. 01:34
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem épp a nagyobb fényesség miatt a szemen belül alakul ki ez a kis optikai csalódás. Ha egy pontszerű fényforrásba hunyorogva nézel, hasonló módon fog torzulni a pont képe. (Ha nedves, könnyes a szemed, akkor sokkal erősebben.)
2015. ápr. 20. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Sejtettem, hogy valami hasonló lesz a dolog mögött, köszönöm a választ. De miért csak lefelé látszik nyúlvány, felfelé pedig nem?
2015. ápr. 20. 12:36
 3/10 anonim ***** válasza:
Ilyenkor próbáld a fejed oldalra billenteni, és figyeld, hogy a "nyúlványok" is elfordulnak-e. :)
2015. ápr. 20. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Az angyalát, ez az egyszerű teszt eddig még eszembe se jutott :D Na este majd kipróbálom, aztán értekezek az eredményről.


Így elsőra ez mondjuk eldöntené, hogy a szem szerkezeti felépítése, vagy a könny rétegvastagságbeli változása okozza-e a dolgot. Ha nem fordul, vagy igen, de aztán visszaáll "lefelé" állásba a nyúlvány, akkor valószínűleg a szemgolyómat borító könnyréteg gravitáció miatt változó fénytörése okozza a dolgot. Jól gondolom?

2015. ápr. 20. 14:07
 5/10 anonim ***** válasza:

csak az a baj, hogy a fejedet hiába forgatod, mert a szemedhez tapadnak olyan izmok, amik ilyen esetben bizonyos határok között vízszintesben tartják azt. Ezt is külön érdemes kipróbálni tükör előtt az írisz jellegzetességeire figyelve.

Ami viszont kivitelezhető, hogy megpróbálod egy vízszintes tükrön keresztül nézni, ha most is lefele mutat, akkor a szemed a ludas.

2015. ápr. 20. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"a szemedhez tapadnak olyan izmok, amik ilyen esetben bizonyos határok között vízszintesben tartják azt."

???

Ilyenről még nem hallottam, és nem is tapasztaltam. Amiről viszont hallottam és tapasztaltam is, hogy az agy forgatja egyenesbe a képet, amennyire lehet. Ha mondjuk egy fát nézel és nagyon(!) lassan billented balra-jobbra a fejed, akkor apró hirtelen korrigálásokat vehetsz észre, ahogy az agy próbálja forgatni a látott képet. (Kell próbálkozni párszor, nem mindig tetten érhető.) Az sem a szem "forgása" miatt van.

2015. ápr. 21. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 TappancsMancs ***** válasza:
Vagy nézd meg a csillagok fényénél is mindnél látsz e olyat.
2015. ápr. 21. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egy másik magyarázat lehet, hogy szabad szemmel is látod a Vénusz sarlóját. De nagyon meglepődnék, ha valóban ez lenne helyzet. Egyrészt most nincs annyira közel a Vénusz (kb. 1 au) és csak kb. 16" átmérőjű, másrészt most 70% körüli a megvilágított rész, tehát inkább kerek, mint íves.


[link]

Valahogy így néz ki, csak a világos rész lefelé néz este, a lemenő Nap felé.

2015. ápr. 22. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

#7: Írtam, hogy a csillagoknál nem tapasztaltam ilyet. Azokat sima pontnak látom, de gyanítom azért, mert nem elég nagy a látszólagos fényességük.


Egyébként kipróbáltam a dolgot, háttal állva lehajoltam, és a két lábam között is megnéztem: parararááám! Felfelé nőttek belőle a nyúlványok :D

Szóval úgy gondolom, hogy innentől nem maga a bolygó, hanem sokkal inkább a szemem a ludas a dologban. De nem tudom, hogy mi az oka?

Egyébként most elég fényes a Vénusz (ill. nem most per pillanat, mert már rég a horizont alatt van, sőt, lassan már kel majd fel), hanem az elmúlt hetekben, feltűnően fényes. Ráadásul itt Angliában jóval tovább látszik mint Mo.-on, kb. délután-este 7-től egészen csaknem éjfélig.


Szóval mi okozza ezeket a "nyúlványokat"?

2015. ápr. 22. 05:24
 10/10 KommentMegtorló válasza:
Diffrakciós tüskék. Ugyanaz, amit az éjjeli gépjármű szélvédőjén a fények, vagy hosszú expozíciós felvételek newton-távcsővel. Könnyebb kiküszböbölni, ha pl. két szemes hatást nézel, pl. kis nagyítású binokulárral.
2018. máj. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!