Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet, hogy a bolygók...

Hogy lehet, hogy a bolygók Naptól való távolsága nem a tömegüktől függ?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekel a fizika tudománya, viszont van sok alapvető dolog amit nem értek. Örülnék, ha valaki, aki ért hozzá felvilágosítana. Pl: Hogy lehet, hogy a bolygók Naptól való távolsága nem a tömegüktől függ?( erre a kérdésre nem találtam választ sehol a neten) Hiszen Einstein általános relativitása szerint a nagy tömegű Nap meggörbíti a téridőt és a bolygók ezen a görbületen keringenek körülötte. Ez eddig oké, de akkor elvileg pl a Szaturnusz is nyilván meggörbíti maga körül a teret, hiszen hatalmas tömege van. Na most akkor hogy lehetséges, hogy nem gyakorol gravitációs hatást az Uránuszra? Mikor az Uránusz közelebb van hozzá mint a Naphoz, és hetede a tömege a Neptunuszhoz képest. Ebből kiindulva nem értem,hogy miért nem tömegtől függ a Naptól való távolság? Nyilván van logikus magyarázat van rá, de nem tudom mi és érdekelne:) Azt is tudom , hogy miközben keringenek a Nap körül nagyon messze vannak egymástól( egyik a Nap egyik a másik a másik oldalán) de akkor is van olyan időszak a keringésükbe, mikor közel kerülnek egymáshoz. Érdekelne mi a magyarázat erre.
2015. ápr. 13. 23:43
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Nem kérdező, a relativitáselmélet kicsit összetettebb. Einstein szerint a bolygók egyáltalán nem a nap által meggörbített téridő görbületén keringenek. Annyira nem, hogy egy ilyen mondatnak értelme sincs.

A téridő görbülete egy matematikai számítási modell, egyelőre érd be ennyivel. Továbbá ez a görbület annyira kicsi, hogy Einstein előtt észre se vették, pedig Galilei óta elég sokan vizslatták az eget.

A bolygók mérete sok milliárd évvel ezelőtt, amikor az Univerzum porából elkezdtek összeállni, akkor határozódtak meg, elsősorban az akkori gravitációs viszonyok és a por eloszlása alapján. És a tömegük alakulása szerint, az éppen aktuális elhelyezkedési viszonyok alapján, a gravitációs törvényeknek megfelelő pályákon kezdtek keringeni. Mára stabilizálódott a helyzet, ezért többé kevésbé állandó pályákon keringenek. A pályáknak a tömegekhez és a kezdeti sebességviszonyokhoz együttesen van közük. Olyan szabály nincs, mi szerint a keringő objektumoknak a tömegek szerinti sorrendbe kéne rendeződniük.

2015. ápr. 14. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Már említettem Kepler törvényeit, de lássuk, miért fontos a haladási sebesség.

Ha a bolygók egy helyben állnának, akkor a gravitáció hatására elindulnának a Nap felé, egészen az ütközésig.

Csakhogy nem egy helyben állnak, hanem különböző sebességgel ellipszis pályán keringenek, amely ellipszis egyik gyújtópontjában van a Nap.

Amikor az excentrikus pályaszakasz a Naphoz közelebb van, a sebesség felgyorsul, amikor távolabb, akkor lassul, így egy idő múlva beáll egy optimum, a távolság önbeállós. Természetesen egy sebességi határ alatt a bolygó a Napba zuhanna, egy határ felett meg elhagyná a Naprendszert, de ez a határ is a tömegüktől függ.

A kérdezőnek abban igaza van, ha a bolygók sebessége egyenlő lenne, akkor megtörténne a tömegük szerinti elosztódás, de ez nincs így, mert a sebességük nem egyenlő.

2015. ápr. 14. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!