Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet, hogy a bolygók...

Hogy lehet, hogy a bolygók Naptól való távolsága nem a tömegüktől függ?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekel a fizika tudománya, viszont van sok alapvető dolog amit nem értek. Örülnék, ha valaki, aki ért hozzá felvilágosítana. Pl: Hogy lehet, hogy a bolygók Naptól való távolsága nem a tömegüktől függ?( erre a kérdésre nem találtam választ sehol a neten) Hiszen Einstein általános relativitása szerint a nagy tömegű Nap meggörbíti a téridőt és a bolygók ezen a görbületen keringenek körülötte. Ez eddig oké, de akkor elvileg pl a Szaturnusz is nyilván meggörbíti maga körül a teret, hiszen hatalmas tömege van. Na most akkor hogy lehetséges, hogy nem gyakorol gravitációs hatást az Uránuszra? Mikor az Uránusz közelebb van hozzá mint a Naphoz, és hetede a tömege a Neptunuszhoz képest. Ebből kiindulva nem értem,hogy miért nem tömegtől függ a Naptól való távolság? Nyilván van logikus magyarázat van rá, de nem tudom mi és érdekelne:) Azt is tudom , hogy miközben keringenek a Nap körül nagyon messze vannak egymástól( egyik a Nap egyik a másik a másik oldalán) de akkor is van olyan időszak a keringésükbe, mikor közel kerülnek egymáshoz. Érdekelne mi a magyarázat erre.
2015. ápr. 13. 23:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
10%

" Na most akkor hogy lehetséges, hogy nem gyakorol gravitációs hatást az Uránuszra?"


Itt a hiba!

2015. ápr. 14. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Hol is? :D
2015. ápr. 14. 00:08
 3/12 anonim ***** válasza:
0%

Az óriásbolygók főleg gázokból állnak, ezért valószínűleg minimális a gravitációs vonzásuk a többi bolygóra a hatalmas naphoz képest.

Annyira nem értek hozzá, de ez tűnik kézenfekvőne

2015. ápr. 14. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Interferencia válasza:
93%
Tényleg sok alapvető dolog van, amit nem/félreértesz. Szerintem végy a kezedbe valami alap csillagászattal foglalkozó könyvet.
2015. ápr. 14. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A bolygók gravitációja hatással van a többi bolygó pályájára, így fedezték fel a Neptunuszt is. Illetve hiába hatalmas egy gázóriás tömege, még így is eltörpül a Nap tömegéhez képest.
2015. ápr. 14. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Neptunusz:

Mikor az Uránusz a legközelebb van hozzá, akkor feleannyira van hozzá, mint a Nap, aminek a tömege 3500-szorosa az Uránuszénak, így a gravitációja csak 4/3500 ~ 1/900-ad része a Napénak, tehát csak picit bezavar,

(a Jupiter jobban zavarja,) százmillió évek alatt módosítják kicsit egymás, és a többi bolygó pályáját.

2015. ápr. 14. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Ahogy az előttem lévő leírta. Annyit tennék hozzá, hogy itt nyugodtan használhatod a Newtoni formalizmust. Az áltrel csak extrém esetekben kell a Naprendszerünkben, például a Merkúr esetében, a többit jól leírja a Newtoni mechanika.
2015. ápr. 14. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
89%

Egyrészt tisztán newtoni mechanikával próbálj számolni, a bolygók pályájához több, mint jó lesz, másrészt számos tárgyi tévedés van abban, amit írsz.


"Nap meggörbíti a téridőt és a bolygók ezen a görbületen keringenek körülötte."

-Egyáltalán nem azon a görbületen keringenek, itt az első félreértés.


"Ez eddig oké, de akkor elvileg pl a Szaturnusz is nyilván meggörbíti maga körül a teret, hiszen hatalmas tömege van."

-Így van, mind meggörbíti, de az egész Naprendszer tömegének döntő többsége maga a Nap tömege, ezért a többié sokkal sokkal kisebb.


"Na most akkor hogy lehetséges, hogy nem gyakorol gravitációs hatást az Uránuszra? Mikor az Uránusz közelebb van hozzá mint a Naphoz, és hetede a tömege a Neptunuszhoz képest."

-Természetesen hat rá, csakhogy a Nap tömege összehasonlíthatatlanul nagyobb...

2015. ápr. 14. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Mindezeken felül a bolygók távolsága a Naptól, függ a tömegüktől, de nem csak attól, hanem a keringési sebességüktől is. Elhiheted, hogy pontosan ott vannak, ahol lenniük kell, javaslom tanulmányozd Kepler törvényeit.

[link]

2015. ápr. 14. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A Naprendszer tömegének kb. 99%-a a központi csillagunkban koncentrálódik, tehát a Naprendszer össztömegének csupán 1%-án osztozik az összes többi bolygó és aszteroida, ami csak fellelhető csillagrendszerünkben. Ennek az 1%-nyi tömegnek a Jupiter önmagában több mint a felét birtokolja, tehát még fél %-nyit sem tesz ki a Jupiteren és a Napon kívül a többi bolygó és hold. Igaz, hogy a Szaturnusznak óriási tömege van (még így is nagyságrendekkel nagyobb, mint a Földnek), de igazából eltörpül a Naphoz és a Jupiterhez képest is (a Jupiterének alig negyede). A bolygók viszont olyan távolságban keringenek egymástól, főleg a gázbolygók, amely túl messze van ahhoz, hogy számottevően módosítsák vagy befolyásolják egymás pályáját. A Jupiter pl. több mint háromszor messzebb van a Marstól, mint a Mars a Naptól, a Szaturnusz pedig kábé kétszer távolabb van a Naptól, mint a Jupitertől. Ilyen irdatlan távolságokra egymástól legfeljebb apróbb ingadozásokat okoznak egymás pályájában, mintsem komolyan befolyásolni tudnák azt.
2015. ápr. 14. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!