Vannak vitaminok, amik a szervezetünkben is termelődnek, de csak kis mennyiségben. Lehet tudni, hogy ez mindig így volt-e?
Pl. a B12 vitamin is ilyen, azt írják róla, csak elenyésző mennyiségben termelődik, ezért a nagy részét kívülről kell bevinni, főleg hús formájában, mert az tartalmaz jelentősebb mennyiséget. Tehát a belső működéshez igazítjuk a külső bevitelt. Lehetséges, hogy valamennyire visszafelé is működik a folyamat? Hogy a bevitt anyagok függvényében a szervezet változtat a működésén, és ha valamiből kevesebbet viszünk be, akkor többet termel? Persze akkor sosem alakulnának ki hiánybetegségek, amik pedig sajnos vannak, ez igaz, viszont az is igaz, hogy ha a szervek sokáig "kényelemben" vannak, megfeledkezhetnek a saját funkcióikról, legalábbis nem olyan hatékonyan működnek, tehát ínség idején már nem képesek visszaállni az eredeti hatékonyabb működésre, mert le lettek szoktatva a keményebb munkáról.
Elképzelhető (egyáltalán vizsgálható vagy következtetni lehet-e valahogyan), hogy régen több (bizonyos) vitamin termelt a szervezet (hiszen ha már képes rá, akkor miért ne termelne elegendőt!), és az idők során romlott le valamennyire ez a funkció?
(Nem vagyok se vega, se semmilyen elvakult irányzat tagja, csak felvetődött bennem a kérdés. Mert az, hogy a szervezetünk pillanatnyilag valahogyan működik, az nem feltétlenül kell, hogy azt jelentse, hogy eredendően is így kell lennie, lehet, hogy csak egy állapot, ami változtatható.)
"hogy ha a szervek sokáig "kényelemben" vannak, megfeledkezhetnek a saját funkcióikról, legalábbis nem olyan hatékonyan működnek, tehát ínség idején már nem képesek visszaállni az eredeti hatékonyabb működésre, mert le lettek szoktatva a keményebb munkáról."
Tehát ezt úgy értettem, hogy annak idején többet vittünk be valamiből (pl. B12), és emiatt csökkent a termelődés, kényelemben volt a szervezet. Mint amikor krémezzük a bőrt, ami így még kevesebb faggyút fog termelni, mivel kívülről úgyis megkapja, és ha nagyon sokáig csináljuk, akkor annyi ideig "pihen" a bőr, hogy el is felejti, milyen "dolgozni", így a krémezés abbahagyásakor már nem áll vissza a faggyútermelés az eredetire.
Ez genetikai téma inkább.
Pl rengeteg állat elő tudja állítani a C-vitamint. Az emberben az aszkorbinsav szintetizálásáért felelős gén jó pár millió évvel ezelőtt egy mutáció során meghibásodott, így nekünk külső forrásból kell bevinni, míg pl a macskák maguk előállítják.
Ezek nem olyan dolgok, hogy négy-öt generációval még ment, ma már nem - ezek több százezer, ha nem inkább több millió éves folyamatok. Nem "kényelem" kérdése - ilyet a szervezet nem ismer. Ami a DNS-ben benne van, és nem sérül meg, az "üzemel". Bármit is teszel - ha degeszre tömöd magad a szervezetben fellelhető anyagokkal, attól még nem áll le a termelés, maximum túladagolod magad.
Számtalan érzékelő van a szervezetben, ami különféle anyagok arányát "méri" és hiány/többlet esetén kivált reakciót, ami serkenti a termelést.
Az ugrik be erről, amit mondasz, hogy hormonok esetében például így van - azért nagy szám a drogtúlhasználat, mert a szervezet rávehető, hogy szinte teljesen leálljon valamilyen hormon termelésével, ha azt észleli, hogy folyamatosan el van árasztva vele.
De soha nem hallottam róla, hogy vitaminoknál ilyesmi lehetséges lenne, mégpedig mert mint Sir B. írja, a vitaminprobléma genetikus. A zöldnövény még mindent kémiai vegyületet maga termel, de minél feljebb van valami a táplálékláncban, annál több hibás gént hordoz, ami miatt képtelen valamelyik láncszem-folyamatot teljesíteni. Ugye a mutációk véletlenszerűen következnek be, és ha nem végzetesek, akkor sokszor maradnak és elterjednek. Ha egy faj mindig is fel tudott egy vegyületet készen egy más fajból venni, akkor ott van a kockázat, hogy ha bekrepál az adott gén, akkor sem fog a genetikai felépítésből eliminálódni. Embernél is például kuriózum a C-vitamin probléma (amire majdnem minden más faj képes), és pontosan nyomon követhető, hogy melyik kromoszóma fejlődéstörténetileg kb. mikortól létező hibája okozza ( [link] ).
Szóval (bár nem vagyok orvos), mivel ezeket nem lehet visszacsinálni, kétlem, hogy a szervezet valaha képes ezekből elegendő pluszt termelni.
"mivel ezeket nem lehet visszacsinálni"
De: pont ezt vissza lehet csinálni.
A kérdés az, hogy MÉG mi romlott el? Csak a gén? Mert akkor ez simán kijavítható, és onnan kezdve az az ember már tud termelni C vitamint.
^te most miről beszélsz?
a DNS nem tudja önmagát korrigálni, legalábbis így nem.
"a DNS nem tudja önmagát korrigálni"
De mi már tudjuk: génsebészettel.
Csak az a kérdés, hogy ezen az egy szál génen kívül (amelyiknek a hibáját pontosan ismerjük és ki tudjuk javítani), még mi romlott el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!