Csináltam kémiára egy vízbontót, de nem nagyon akarja bontani a vizet.12 v-al működtettem de a hidrogén és az oxigén nagyon kis mennyiségben jön le az átram alá helyezett réz lemezekről. Mit lehtene vele csinálni, hogy élénkebben bontsa a vízet?
Faraday törvénye alapján az áramerősséget kéne emelni.
m=MIT/(zF). A vízbontás pár V egyenárammal már megy, de a termelés az áramerősség növelésével intenzifikálódik.
Ha a víz vezetőképességét javítod vmi oldott anyaggal (sav, lúg, só stb.), akkor a vízbontásod sem fog tiszta hidrogént és oxigént produkálni, a vízben oldott anyag elektrolízise is beindul. Pl. konyhasónál az egyik elektródán nátrium-lerakódásod lesz ,a másikon meg klórgáz képződik.
Ha desztillált vízzel dolgozol, akkor lesz tiszta reakciód (persze az oxigén oldalon az elektródád akkoris patinásodni fog).
Mivel a tiszta víz Q rossz vezető, a feszültség növelésén kívül két módon tudsz mégis tűrhető eredményt elérni, az elektródákat közelíted egymáshoz és/vagy az elektródák felületét növeled. Mindkettő csökkenti az ellenállást.
Ha két külön légtered van az oxigén és a hidrogén számára, akkor az elektródák közelítése nem fog menni, csak a felület-növelés.
Egy fésűs elektróda megoldás lehet.
Ennyiből a kénsav valóban jobb, meg egyáltalán a grafit elektróda is jó ötlet.
Plusz ötlet:
A vízbontást tiszta víz esetében nem nagyon befolyásolja a hőmérséklet, de ha mondjuk 10% etil-alkohol benne van, akkor a hőmérséklettel jelentősen javul a bontás, az alkohol molekula apoláris, ezért anélkül, hogy plusz egyéb anyagok keletkeznének a bontásnál.
50-60 C fokos oldatban a vízbontás mértéke már legalább másfélszeres.
Hogy ez miért van, azt egy kémikus mondja meg inkább, ne én tippelgessek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!