Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan súrlódás, ami...

Létezik olyan súrlódás, ami következtében gyorsul a test?

Figyelt kérdés
Elég bugyuta megfogalmazás, de kaptunk egy ilyen kérdést fizikán (persze normálisan megfogalmazva) de nekem semmi ésszerű dolog nem jut eszembe.

2015. márc. 26. 17:32
 1/8 anonim ***** válasza:
persze, ha egy tálcára raksz egy tárgyat, pl egy poharat és a tálcát megfogod és mozgatod (óvatosan), akkor a pohár (+)gyorsulni fog
2015. márc. 26. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
0%
Mivel nincs is a súrlódás mindenképpen lasít de ha van két tárgy közöt víz akkor igen meg ha van vas vízszintesen és egy mágneskarika na akkor gyorsul.
2015. márc. 26. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy nem ilyenre gondol a tanár de például gondolj bele...van egy láda egy teherautó rakfelületén és a teherautó elkezd gyorsítani, ekkor a teherautó simán kimenne a láda alól ha nem lenne súrlódás a láda pedig meg se mozdulna csak leesne a földre amikor a kocsi elhajt. de mivel van súrlódás, így a súrlódási erő gyorsítja a ládát a teherautóval együtt.
2015. márc. 26. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Így jobban belegondolva nem is olyan értelmetlen! :D köszönöm!
2015. márc. 26. 18:20
 5/8 anonim ***** válasza:

Az első válaszban nagyon ne higgy.

Megérted, ha a súrlódás lényegét érted. Ha két érintkező testre egyforma erők hatnak, mindkettő ugyanazt teszi a Newton törvények szerint. Egymás között nincs erőhatás, vagyis nem történik semmi. Ha csak az egyik testre gyakorolsz erőhatást, az gyorsulni fog. Mivel érintkezik a másikkal, a hozzá tapadt testet is "vinné" magával. A második testre ekkor az első test gyakorolja az erőt a súrlódáson keresztül. A súrlódás valójában a két test anyaga közötti "tapadás" megszüntetésére irányuló erő. Ha az erő kisebb, mint a súrlódási együtthatóval számítható erő, akkor az első test, "viszi" a másodikat. Amint az erő nő, eléri a súrlódási (tapadási) erőt, ekkor a második lassabban gyorsul, mint az első, hiszen a tapadási erő nem bírja ellensúlyozni az első erőt, azaz a két test elmozdul egymáshoz képest. Ez az első testről nézve olyan, mintha a test "hátrafelé" csúszna gyorsulva.

Vegyük az asztalt. Legyen rajta egy vastag deszka, azon egy másik. Most kezdjük tolni az alsó deszkát, annak az asztallal való súrlódását most hanyagoljuk. Azt látjuk, hogy a két deszka együtt gyorsul. Vagyis itt a súrlódási erő gyorsította a felső deszkát, hiszen mi azt nem toltuk. Ha növeljük az erőt, akkor a felső deszka elkezd lecsúszni az alsóról. Az asztalhoz viszonyítva azt mondhatjuk, az alsó deszka gyorsul a mi erőnktől, a felső kevésbé, mert a súrlódás nem bírta átadni az összes erőt. Az asztalhoz viszonyítva most is gyorsít a súrlódás. Viszont a deszkán állva azt látjuk, hogy onnan nézve a felső "visszafelé" gyorsul. Ez is a súrlódástól van.

Ha most egy meredek lejtőre teszünk egy deszkát, az szép lassan csúszik le. Ha megolajozzuk az alját, gyorsabban csúszik. Ekkor a tényleges gyorsulást a gravitáció adja, de nem olyan mértékben, mintha a test esne, hanem kevésbé. a súrlódás itt fékező erő. Miért is? Mert most a "felső" testre hatott a (gravitációs) erő, az alsóra (a lejtőre) nem, hiszen azt stabilan kitámasztottuk.

Összegzés. Ha egy test összetapad egy másikkal, és erre erőt fejtünk ki, akkor a súrlódás fékező erő, mert a másik (nem gyorsuló) test ellenereje lassítja a mozgást ahhoz képest, amennyire az erőnktől gyorsulnia kéne. Ha viszont két test úgy tapad össze, hogy mindkettő elmozdulhat, akkor az, amelyikre erőt gyakorolunk, fékeződik attól, amelyikre nem. Viszont az, melyikre nem gyakorolunk erőt, gyorsul a másikkal való tapadás (súrlódás) következtében, hiszen az erőnk a súrlódással átadódik a másik testnek is.

2015. márc. 26. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát, egy mozdony pl tapadási súrlódás nélkül igencsak nehezen tudná a szerelvényét gyorsítani. :D Ha nem lenne súrlódás járni se tudnánk és semmiféle adhéziós jármű sem működhetne.
2015. márc. 26. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen.

Minden induló jármű ezt teszi, ami kerekekkel vagy hajócsavarral, lapátkerékkel gyorsít.

2015. márc. 26. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
#6-os válaszolónál a pont. Nem kell minden elvont dolgot idehozni. Gépjárművek, vasúti közlekedés, kerékpár, stb. Mindegyiket a súrlódás gyorsítja.
2015. márc. 27. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!