Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elképzelhető hogy egy napfogya...

Elképzelhető hogy egy napfogyatkozás úgy marad, tehát fogyva marad a nap?

Figyelt kérdés
2015. márc. 23. 17:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem hiszem, ahhoz le kéne álljon az égitestek mozgása, a Földnek a tengelye körül is.
2015. márc. 23. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Én úgy tudnám elképzelni, ha két azonos tömegű égitest keringene egy tömegközéppont körül és ugyanannyi idő alatt járnák körbe ezt a tömegközéppontot, míg a kettős rendszer megkerüli a központi csillagát. Ha az egyik égitest ebben a rendszerben eltakarja a csillagot a másik elől, akkor gyakorlatilag a másik égitestről szemlélve a központi csillag mindig takarásban van (hogy milyen mértékben van takarásban, az attól is függ, hogy mekkora az égitest, ami eltakarja a csillagot és milyen távol van a bolygónktól és a csillagtól).
2015. márc. 24. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:

Csakis úgy, hogy egy bolygó egy csillag körül és egy másik bolygó a köztük lévő Lagrange-ponton.

Ha van más bolygó is a rendszerben, annak a gravitációs hatása teljesen összekócolná ezt a stabil rendszert, úgyhogy akkor nem lehetséges.

De a fent leírt rendszer stabil létének esélye is olyan kicsi, hogy meglepne, ha kiderülne, hogy valóban létezik ilyen.

2015. márc. 24. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Csak, ha leállna a Föld forgása és a Hold keringése.
2015. márc. 24. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

#3: Ez igaz, a Lagrange-ponton valóban lehetne egy olyan égitest, amely folyamatos napfogyatkozást okozhatna. A probléma az, hogy a Naprendszerben ilyen nem lehetséges. A Lagrange-pont olyan távol van az égitestektől, hogy olyan távolságban nem lehet akkora égitest, amely képes lenne ember számára észrevehető mértékű napfogyatkozást okozni. Ha akkora méretű lenne, az az adott égitest stabilitását is befolyásolná a pályáján (lásd Föld-Theia elmélet).


Elméletben ha a Hold nem szakadna le majd a Földről (nem hagyná el idővel a vonzáskörzetét), akkor beállna egyensúlyi állapotba a Földdel. Idővel a Föld forgása is le fog állni (helyesebben 1 év/nap mértékűre csökkenni). Ekkor pedig kialakulna egy Nap-Hold-Föld tengelyű egyensúlyi állapot (ha jól tudom a dolgot).


A baj annyi, hogy ehhez valószínűleg hosszabb időre lenne szükség, mint amennyi a Nap számára jósolt időtartam.

Tehát ha a Nap halálakor nem pusztulna el a Föld a Holddal együtt, akkor lenne rá esély, hogy kialakuljon ez a rendszer, hiszen a fehér törpék élettartamát százmilliárd évekre becsülik.

2015. márc. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!