Miért olyan nehéz egy atombomba előállitása?
Ha rosszul méretezed, már az összerakáskor tölcsért váj az üzem(et tartalmazó város) helyére, ennek pedig a megbízó nem nagyon szokott örülni.
A rossz méretezés másik esete, hogy csak azt öli meg, akire ráesik, mert esze ágában sincs láncreakciót kezdeni.
Ráadásul a hasadó anyagnak megfelelő tisztaságú urán, vagy plutónium izotópokból kell állnia, ezt sem könnyű előállítani (dúsítani), az egész folyamat sugárveszélyes, szennyező, szóval atombombát nem lehet a bicikligyárban előállítani.
Nem egyszerű, és nem is olcsó dolog egy atombomba.
Az uránium bomba működéséhez szörnyű sok dúsított urán kell, ami finoman szólva nem könnyű móka. Ilyet nemigen készítenek.
Plutónium bomba esetében pedig rendkívül precíz szerkezet kell ahhoz, hogy a reakció beindulhasson (kritikus térfogatnál kisebbre összerobbantani, kb olyan, mintha úgy kellene egy sörösdobozt összeroppantani, hogy ne menjen ki egy csepp sör sem...)
Ezek mellett még gondolom komoly technikai nehézségeket is le kell győzni.
Egyrészt az megfelelő hasadó anyag előállítása rendkívül költséges.
Másrészt egy csomó olyan probléma van amire nem is gondolnál. Ezeknek a problémáknak nem csak a megoldása titkos hanem a probléma oka is.
De a lényeg az hogy azt nehéz elérni hogy a hasadóanyag nagy része elhasadjon mielőtt a bomba darabokra szakad.
"Másrészt egy csomó olyan probléma van amire nem is gondolnál."
Igen :-)
Az egyik ilyen probléma (amit én elég érdekesnek tartok), hogy a maghasadás beindulásakor meg kell akadályozni, hogy az éppen hasadófélben lévő anyagot túl hamar szétvesse a robbanás, mert így az anyag nagy része szétfröccsen, és nem vesz részt a robbanásban, azaz elpocsékolódik.
Vagyis megfelelően erős acélköpenybe kell zárni a robbanási teret, hogy néhány tízmilliomod másodpercig egy helyen tartsa a hasadó anyagot, míg keletkezik annyi neutron, hogy nagy eséllyel az atommagok többségét széthasítsa.
Aztán ez az igen erős acélköpeny egyszerűen "köddé válik", azaz a robbanás tökéletesen megsemmisíti: nem csak elolvad, és elpárolog, de mivel igen közel van a maghasadáshoz, megszűnik vasnak lenni, mert a szétrepülő urán (plutónium) magtörmelékek, és a rengeteg neutron gyakorlatilag tökéletesen szétbombázza a vas atommagokat.
Azzal együtt, hogy egy borzalmas fegyver, egyben fantasztikus tudományos teljesítmény. Zseniális ötletek, megoldások kellettek a megtervezéséhez és az elkészítéséhez egyaránt.
És hát itt nem lehetett "próbálkozni", néhány paramétert majd tapasztalatok alapján beállítani, mert egy-két apró tévedés elég hozzá, hogy arrébb fújja az egész fejlesztő gárdát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!