Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná nekem dióhéjba...

Valaki el tudná nekem dióhéjban magyarázni a Coriolis erő lényegét?

Figyelt kérdés
Fizika órán jött elő ez a fogalom. Műkorcsolyázókat hozott fel példaként a tanár, hogy amikor behúzzák a lábukat, akkor emiatt az erő miatt forognak gyorsabban. De miért?

2015. márc. 22. 16:35
 1/7 Vree ***** válasza:
100%

Az nem a Coriolis-erő. :D Az a perdület megmaradása.


A Coriolis-erő, az egy fiktív (látszólagos) erő, ami akkor jelenik meg, ha valami forgó dolgon ülsz, DE NEM TUDSZ RÓLA.

Például a Föld bolygón. (Ami forog a saját tengelye körül.)


[link]

-> te állsz a piros pontban. Valami, amit figyelsz, egyenes vonalban ment, de a te a saját referenciarendszeredből nézve úgy tűnik, mintha az útja elgörbült volna.


Ha pedig a saját referenciarendszered egy örökösen csak forgó valami, akkor úgy tűnik, mintha lenne valami erő, ami a dogokat így eltéríti, pedig valójában nincs, hanem veled mozog a világ.


De ha a Földet statikusnak tekintjük (mondjuk bármilyen műszaki feladatnál), akkor a Coriolis-erőt is úgy kell kezelnünk, mintha létezne.

2015. márc. 22. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Hominida ***** válasza:
100%

A Coriolis-jelenség csak akkor erő, ha az eltérítő hatást erővel ellensúlyozni akarjuk. A műkorcsolyázó eltévedt példa. A Coriolis-jelenség mindig akkor lép fel, ha egy körpályán tartott testnek a forgástengelytől mért távolsága megváltozik. Ha a test érintőirányban szabadon elmozdulhat – mint például az eldobott labda, elgurított golyó –, akkor mivel megtartja a kezdeti kerületi sebességét, a szögsebessége a tengelyhez közelebb kerülve nőni, távolabb kerülve csökkenni fog. Ha lerajzolod magadnak a köröket, látod, hogy mértanilag adódik az egész.


A forgó Földön a passzátszelek eltérítésének is az az oka, hogy a Föld görbületét követve az Egyenlítőtől északi irányba mozgó légtömeg egyre közelebb kerül a Föld forgástengelyéhez.

2015. márc. 22. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. márc. 22. 20:20
 4/7 anonim ***** válasza:
52%
Lényegében annyi, hogy ha a Földön eldobsz valamit é-d irányba, kifordulhat alóla a Föld, és ezért úgy néz ki, mintha oldalra görbülne a pályája.
2015. márc. 22. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Én nem temetném a műkorcsolyázós példát sem, elvégre az ő forgó rendszerében, ha azt megtartjuk a kezdeti szögsebességgel forgónak (tehát állandó szögsebességűnek), akkor mit látunk? Van egy forgástengelyre merőleges és vízszintes v' relatív sebessége a teste részeinek ebben a rendszerben, a szögsebesség vektor függőleges, ergo a Coriolis-erő ezekre merőleges és vízszintes úgy, hogy van forgatónyomatéka, sőt, tisztán tangenciális. Ez megváltoztatja a szögsebességet, így még a forgó rendszerben is forogni kezd, vagyis a külső inerciarendszerben gyorsuló vagy lassuló forgómozgást látunk.


A perdületmegmaradás leírja a kezdeti és a végállapotot, de a köztes történést nem. Ennek egyik lehetséges olvasata lehet a Coriolis-erő.

2015. márc. 23. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Hominida ***** válasza:
#4, ez a "kifordul alóla a Föld" megközelítés teljesen téves. Az eltérés a forgástengelytől való távolság változása szerinti. Ha Johannesburgban dél felé eldobsz valamit – és a dobás legyen hosszú és lapos ívű –, akkor bár a Föld kelet felé fordul el, a test pályája még a forgó földhöz képest is kelet felé hajlik el, nem fordul ki alóla a Föld. (Ami a tehetetlenség törvénye miatt eleve nem jó megközelítés, a feldobott labda sem esik odébb, pedig a földfelszín sebessége nálunk 316 m/s kelet felé, a világűr álló vonatkoztatási rendszeréhez képest.)
2015. márc. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Hominida ***** válasza:
#5, az okfejtésedből kifelejtetted, hogy a Coriolis-erőnek miért van forgatónyomatéka. Hol van a támadáspontja?
2015. márc. 23. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!