Erős savak titrálási görbéjének ekvivalenciapontja mindig pH 7-nél van?
Mivel érős bázissal titrálod, nyilván 7-es pH-nál lesz az ekvivalenciapont, hiszen a keletkező só kémhatása semleges.
(És elnézést kérek a közösség nevében, ha nem válaszolunk rögtön, amint kérdezel.)
Ha nem egyértékű erős bázissal titrálod, akkor nyilván nem.
Ha egyértékű erős bázissal titrálod, akkor sem. Ekkor kivétel a többértékű sav (ami legalább az első protonja alapján erős). Náluk ekvivalenciapontban még savas az oldat.
Egyébként meg kevesen írnak ide, ez van. Nincs értelme felháborodni rajta.
A második válaszoló pontosabb választ adott, mint én elsőre (ezért elnézést, kicsit felületes voltam). Egyrészt nem nagyon tudok olyat, hogy sav-bázis titrálásnál többértékű bázissal titrálnának (tipikusan NaOH-al szoktak), de persze elvileg lehet. (Gyenge bázissal általában nem szoktak titrálni, hiszen csak bonyolultabb lenne a mérés.)
Több értékű erős savak közül nekem csak a kénsav jut eszembe, annak momentán egy nagyon kicsivel 7 fölött van az ekvivalencia pontja. Az ekvivalencia akkor áll be, ha a bázis teljesen közömbösítette a savat, azaz kétszer annyi egyértékű bázisra van szükség, mint kénsavra. Egyébként a többértékű savaknál elvileg több ekvivalencia pont is van, de ez nem mindig jelenik meg a gyakorlatban.
Köszi sadam, már csak azt nem értem, hogy ugye az ekvivalenciapontja a H2SO4nek miért 7 felett van (mivel ezen a ponton a bázis és a sav is sztöchiometrikusan maradéktalanul elreagál egymással)? Esetleg a sójuk lúgosan hidrolizál?
Gyenge savaknál (konkrétan az ecetsavnál) meg azért van lúgos tartományban az ekvivalenciapont, mert az acetát hidrolizál, ugye?
"Esetleg a sójuk lúgosan hidrolizál?"
Igen. A második protonleadási reakció pKs értéke kb. 2, azaz semleges közegben szulfát ionok majdnem teljesen stabilak, de egy kis részük protonálodik hidrogén-szulfáttá.
Ki is számolni:
Ks=[H+]*[A-]/[HA]
Ks/[H+]=[A-]/[HA]
pH-pKs = log([A-]/[HA])
pKs=2
pH=7
Behelyettesítve:
5 = log([A-]/[HA])
[A-]/[HA] = 100000
Azaz nagyjából minden százezredik szulfát ionra jut az ekvivalenciapontnál egy hidrogén-szulfát ion. (Persze ez csak egy nagyon durva becslés! Valójában például a mért oldat koncentrációja is számít.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!