Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mágnesség? Kérdések a magyaráz...

Mágnesség? Kérdések a magyarázat mezőben.

Figyelt kérdés

Nem teljesen tiszta nekem, hogy működik a mágnesek polaritása, meg a mágneses tér stb., és neten sem kaptam semmi jó magyar nyelvű leírást.


1. Azt tudom, hogy van egy déli és egy északi oldaluk, és az ellentétes oldalak vonzzák egymást, az azonosak vonzzák. De vannak ezek a neodímium mágnesek, ahol sokkal bonyolultabbnak tűnik. Nem mindig egyértelmű, hogy hol vannak a pólusok, és miért pont így vagy úgy "állnak" össze.

Itt egy videó erről: https://www.youtube.com/watch?v=QU5CHBGxXgc


2. Miért neodímium mágneseket használnak ehhez a "játékhoz", milyen más mágnesfajták vannak?


3. Káros-e az emberi testnek a mágneses tér? (Hallottam arról, hogy jótékony hatású, de egyesek azt is mondták, hogy ez csak reklámfogás...vannak azok a mágneses karkötők)


4. Ha a földnek van egy északi és egy déli mágneses pólusa, és az iránytű picike mágnesét is vonzza, akkor tulajdonképpen mindig mágneses térben vagyunk, nem?


5. Ezek a kis neodímium mágnesgolyók mennyire veszélyesek az elektronikus eszközökre, memóriájukra? Mekkora a mágneses terük hatósugara? És függ-e a golyók mennyiségétől ez?


6. Ez egy kicsit buta kérdés lehet, de ha egy ilyen naagy mágnesgólyokból álló szobrot készítek, és ott tartom a szobámban, az nem veszélyes semmilyen szempontból? Nem tud felmelegedni vagy akármi, attól hogy folyamatosan ott van közöttük az a vonzás/taszítás?


7. Mit jelent, amikor azt mondom, hogy két ilyen golyónak nem egyforma a polaritása? Ilyenkor vonzzák egymást? És arra a kérdésre, hogy két mágnesekből álló forma miért nem tapad egymáshoz, azt kell válaszolni, hogy: mert egyforma a polaritásuk? (nem hangzik logikusnak)

Példa: https://www.youtube.com/watch?v=NtWR8OcXliw


Nagyon értékelni fogom a válaszokat, kicsit sok kérdés gyűlt fel, s nincs akitől így megkérdezzem. Előre is köszi! :)


2015. márc. 1. 11:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

1. A mágneseket bármelyik két ellentétes pontjuk szerint fel lehet mágnesezni. Tehát egy téglatest alakú mágnest nem csak úgy, hogy a leghosszabb oldalai irányában van a két pólus, hanem akár a legrövidebb oldalai irányában is, vagy akár átlósan is (az egyik csücske az északi, a vele átellenes csücsök pedig a déli pólus). Vannak gömbmágnesek is (golyó), azoknak is egyik félgömbje északi, míg a másik déli pólusú.


2. Viszonylag tartósak, erősek, és relatíve könnyű legyártani őket.


3. Készültek erről tanulmányok, de az extrém erős mágneses tereket kivéve nem nagyon tudtak semmiféle élettani hatást bizonyítani. Se hasznosat, se károsat.


4. Így van. Alkalmazkodott is hozzá a szervezetünk, valószínűleg ezért is nincs különösebb hatása a mágneses térnek a szervezetünkre.


5. Viszonylag kicsi a hatósugaruk, de nagyon nagy a fluxussűrűségük. Értsd, nem túl nagy távolságból kezdik csak vonzani egymást számottevő mértékben, de ha egymáshoz tapadnak, akkor igen nagy erő szükséges a szétválasztásukhoz. Elektronikus eszközökre veszélyesek lehetnek, pont a nagy fluxussűrűségük miatt. De csak relatíve közelről tudnak bajt okozni, pl. képernyőkben, mágneses alapú adattárolókban és hasonlókban. Persze hogy függ a mágnesek mennyiségétől, hiszen két mágnest egymáshoz "ragasztva" a mágneses erővonalaik összeadódnak.


6. Felmelegedni nem fog. Amíg összeáll, addig végez csak munkát, utána már nem. Mint ahogyan egy levegőben elengedett tégla is csak addig végez munkát, míg földet nem ér, utána már csak nyugalomban fekszik tovább.

2015. márc. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a tiszta válaszokat! :) érdekes ez a mágnes-dolog...
2015. márc. 1. 12:16
 3/5 A kérdező kommentje:
Esetleg a 7. kérdésre még valaki?
2015. márc. 1. 22:21
 4/5 anonim ***** válasza:

Első, lenne két kérdésem.

Mi az a fluxus sűrűség? A fluxus úgy van definiálva, hogy felületegységre. Nem értem a sűrűség hogy jön a fluxus szó mellé. Mire vonatkoztatott fluxus?

Másik:"levegőben elengedett tégla is csak addig végez munkát, míg földet nem ér"

Tudtommal egy elengedett tárgyon a gravitációs tér végez munkát és nem fordítva.

2015. márc. 4. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A fluxussűrűséget képzeld el úgy, mint az erővonalakat, annál nagyobb a fluxussűrűség minél erősebb a mágnesed, tehát minél több ilyen erővonal"jön ki" a mágnesből annál erősebb a mágnes(ez csak nagyon leegyszerűsítve), és ha fogsz a mágneshez közel képzelsz egy felületet(tehát egy téglalapot, kockát) akkor az azon áthaladó erővonalak száma a fluxussűrűség.
2015. márc. 18. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!