Igaz az, hogy a szabadtüdős merülésre nincs teljes tudományos magyarázat?
Miért kéne szétnyomni? A tüdőben lévő levegő is feszül kifelé, tehát nem nyomódik össze (legalábbis, ilyen mélységben).
A probléma az, hogy lélegezni nem lenne képes az ember (tehát, kiengeded a levegőt, és a víznyomás ellenében újat beszívni) - ezért van a palackban sűrített levegő, ami eléggé nagy nyomáson van, hogy kvázi felfújja a tüdőt. (Igazából lélegezni már olyan 20-30 centis vízréteg alatt se igazán lehet légköri nyomású levegőt)
A problémát egy fizikus végzettségű ismerősöm vetette fel, mint példát egy olyan hétköznapi dologra, amire nincs kielégítő magyarázat. Azt mondta, hogy elvileg szabad tüdővel a fizika törvényei szerint nem lehetne 150 méterekre lemenni. Én ezt nem tudom megcáfolni vagy megerősíteni, ezért fordultam ide.
"(Igazából lélegezni már olyan 20-30 centis vízréteg alatt se igazán lehet légköri nyomású levegőt)"
Igen, ezt én is tapasztaltam :D Korábban kísérleteztem olyannal, hogy gumicsőt levezettem a tó aljára és próbáltam lélegezni, nem igazán ment. De amúgy fürdőkádban, meleg vízben is megfigyeltem, hogy ha kilóg a fejem, sokkal nehezebben megy a lélegzés, egyszerűen nehéz felfújni a tüdőt.
A probléma a szabadtüdős lemerülésnél abban van, hogy a lemerülésnél az a lebegő nyomódik össze, amit a búvár a felszínen beszívott. Minél mélyebbre merül, ez a levegő annál kisebb térfogatú lesz a tüdejében. A gond abban jelentkezik, hogy ezt a levegőt nem lehet korlátlanul összenyomni, mert az ember tüdejében lévő levegő nem lehet nulla térfogatú. Ezt úgyis lehetne mondani, hogy nem lehet az ember tüdejéből az összes levegőt kinyomni anélkül, hogy ne okoznánk ezzel maradandó sérülést.
A delfin esetében már más a helyzet. A delfin elvileg bármilyen mélységbe le tud(na) merülni, mert nála a tüdejében a levegő korlátlanul összenyomható (600 méteres merülésre is képesek).
Ha az ember lemerül 150 méter mélyre, itt az elméleti számítások alapján annyira össze kellene nyomódnia a tüdejének, hogy ez már komoly következménnyel járna, de mégsem ez történik. Itt meg kell azt is jegyezni, hogy ezek az emberek nagyon komoly tréning után képesek csak erre (állítólag jógagyakorlatok segítségével teszik magukat alkalmassá erre).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!