Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mágnesen mező a távolsággal...

A mágnesen mező a távolsággal hogyan gyengül? Képlet?

Figyelt kérdés

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


itt azt írták hogy nem négyzetesen gyengül. akkor hogyan? hogy számolhatom ki?


2015. febr. 28. 23:11
 1/4 anonim ***** válasza:
Olyannyira nem négyzetesen, hogy pl. homogén mágneses térben (párhuzamos erővonalak) egyáltalán nem változik a távolság függvényében a térerő.
2015. márc. 1. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
egy elektromagnesre gondolok speciel. hogy kellene kiszamolni?
2015. márc. 1. 09:39
 3/4 anonim ***** válasza:

Valójában a mágneses mező is 1/r^2 -es alakban függ a távolsággal.

A különbség abban rejlik hogy a statikus elektromos mező forrásos(vannak kibocsátó részecskék) addig a statikus mágneses teret mozgó töltések keltik így a valóságban nehéz őket egy ponthoz kötni. Azaz egy áram járta vezető nem végtelenül rövid hanem véges hossza van és a pici dl vezeték darabokban mozgó töltések mágnese tere összeadódik és csak az integrált formáját tudod mérni.Az összefüggést a Biot Savart törvény írja le:

[link]


Ha nem egy végtelenül rövid vezeték darabra számoljuk a mágneses teret hanem egy tekercsre vagy egy végtelenül hosszú vezetőre akkor már a Biot-Savart helyett érdemes annak egy integrált alakját használni melyben már nem 1/r^2 függés jön ki.

Egyébként elektromos tér és gravitációs tér-nél is lehetne elméletileg egy olyan konfigurációt találni (végtelenül hosszú rúd gravitációs tere) ami nem 1/r^2-es alakú függést ad a távolságtól.

2015. márc. 1. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A mágneses mező önmagában nem értelmezhető, csak a forrásával együtt. Természetesen olyan mágneses mező is létrehozható egy térrészben, hogy ott a mező homogén. Csak a mezőt keltő forrást alkalmasan kell létrehozni.

egy pontban keltett mágneses mező nagysága a távolság négyzetével fordítottan csökken. Ha a forrás bonyolult térbeli szerkezet, akkor a tér egy pontjában az eredmény e pontok által keltett terek összegzéséből jön ki. Bizonyos egyszerű alakzatok (végtelen vonal, véges vonal, képlettel leírható testek, mint henger, gömb például) esetén a térszerkezet hasonlóan leírható képlettel, ezek egyike a Biot-Savart képlet. Más esetekben bonyolult integrálokkal számítható ki a tér egy pontjában az elektromágneses mező nagysága, de mindnek az a lényege, hogy pontszerű források által keltett tereket kell összegezni.

2015. márc. 1. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!