Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az lehetséges, hogy átlagban...

Az lehetséges, hogy átlagban a déli félgömb melegebb a föld pályája miatt, mint az északi?

Figyelt kérdés

2015. febr. 16. 20:48
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem hinném. A Föld olyan pályán kering, aminél a perihélium és az aphélium távolsága 5 millió kilométer. Ez földi viszonyok között soknak tűnik, de ha azt nézzük, hogy kb. 150 millió kilométeres távolságban vagyunk a Naptól, akkor látszik, hogy ez az 5 millió kilométer ide vagy oda nem számít annyit, hogy attól érdemben melegebb legyen a déli félgömb. Rendben van, hogy náluk perihélium idején van nyár, akkor hosszúak a nappalok, de nem vagyunk annyival közelebb a Naphoz, hogy az onnan érkező hő számottevően növekedne.
2015. febr. 16. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A földrajzi viszonyok sokkal jobban befolyásolják az éghajlatot, mint az a kis távolságkülönbség.
2015. febr. 17. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A napsugarainak beesési szögétől függ igazából, hogy mennyire fűt a a nap. Van egy periodicitás a föld döntött tengelye miatt, amit mi úgy neveztünk el, hogy évszakok.

A déli félgömb azért tűnhet melegebbnek, mert az ember számára értékes szárazföldeken jórészt vagy az óceáni vagy az egyenlítői hatás érvényesül, az északin pedig a kontinentális.

2015. febr. 17. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Tény, hogy a déli félgömb kicsit több meleget kap a föld pályája miatt, mint az északi.

Amikor a déli félgömbön nyár van, akkor kb. 3%-kal közelebb van a Naphoz, így kb. 6%-kal több hőt kap, mint az északi, amikor ott van nyár.

Télen fordítva, de a nyári hő sokkal több, így összességében a dél valamivel több hőt kap.

A déli félgömbön viszont pl. jóval nagyobb az óceánok aránya, ami többet nyom az éghajlatba.

2015. febr. 17. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Lehetséges. De nem azért, mert közelebb van a naphoz, hanem ezért, mert a föld felszíne nem homogén. Tehát egyes helyeken a napsugárzásból többet nyel el, más helyeken meg többet sugárzik vissza. Mivel a sugárzás intenzitása viszont a beesési szögtől függ, a kérdés az, hogy a déli, vagy az északi félgömbön van-e több olyan hely a merőleges beesés közelében, ahol az elnyelő felszín a jellemző.

A válasz az, hogy igen, a déli félteke összességében kicsit több napsugárzást nyel el az azonosan kapott mennyiségből, tehet melegebb.

2015. febr. 17. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!