A gravitáció kvantált?
Úgy tudom, hogy erre még senki nem jött rá, mégis olvastam utalást arra, hogy kvantummechanikai mérettartományban, illetve Planck-hosszúsággal összemérhető tartományokban a gravitáció is kvantumos jelenségeket mutat, és ez nincs megmagyarázva. Lehet erről tudni valamit konkrétan?
Arra gondoltam, hogy ha a gravitáció kvantált, akkor nem lehet végtelen a hatótávolsága, mert ha a távolsággal arányosan csökken, akkor elég nagy távolságban már kisebbnek kellene lennie, mint a kvantumának, ez pedig lehetetlen, tehát abban a távolságban nem hatna egyáltalán.
Bocsánat, ha hülyeséget írtam, csak kíváncsi laikus vagyok.
nem hülyeség, csak gyakori hiba.
összekeversz két értelmezést.
ha kvantum szinten nézed a gravitációt, akkor az úgy működik, hogy a tömegből kirepül a graviton és, ha eltalál valamit, akkor létrejön a gravitációs hatás.
természetesen minél kevesebb graviton repül ki (azaz minél kisebb a tömeg), illetve minél messzebb vagyunk, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy elérjen odáig egy graviton és valamit eltaláljon pont ott, de sosem nulla. azaz a hatósugár végtelen.
Van azért még itt nyitott kérdés, épp múlt héten jelentette be a tudóscsapat, akik a grav. hullámok kimutatását jelentették, hogy tévedtek, a galaxisunk porfelhőinek visszaverődései voltak a jelek. Szóval még mindig nincs kézzelfogható bizonyítékunk.
És a graviton is csak elmélet.
De az tény, hogy eddig semmiről nem tudunk univerzumunkban, ami ne lenne kvantált.
Ezt csak azért jeleztem, mert az egész témakor szerintem még a "ha..akkor" szintjén van. Ettől még a válaszok korrektek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!