Honnan ered a 7 napos naptári hét?
Ezert voltak a babiloniaiaknak potnapjaik.
Ha nem hiszed el a magyarazatot, minek kerdezel?
A választ helyesen kaptad meg, a holdciklusokból eredeztetik. Kicsit bővebben a dolog így néz ki:
A természetben nincs semmi ami az idő mérésünket pontosan adná vissza. Pl egy év hossza sem 365 nap pontosan, hanem kicsit hosszabb, mert egy nap az amíg a Föld egyszer megfordul a tengelye körül. A Föld tengely körüli forgása meg úgy jön ki, hogy nem egyezik a pálya menti egyszeri megkerüléssel. Szóval ez nem olyan a valóságban mint a méter és centiméter ahogy pontosan kiadja egymást.
Ahogy egy év sem pont 365 nap hanem 365,25... nap, vagyis 1/4-ed nappal többre jön ki (ezért 4 évente összejön egy nap a negyedekből mint szökőév a +1 nappal) - szóval ugyanígy egy nap se pont 24 óra így ez is kerekített érték, a Föld egyszeri tengely körüli forgása 0,99... nap.
A Holdnál (holdhónapnál) is ugyanez van, az se pont osztható egy nappal kereken, mert egy holdhónap 29,53... nap.
Aztán más egyebek is vannak mint mondjuk a Föld pályamenti sebessége sem állandó, hanem változik. A minimum pályamenti sebesség: 29,29 km/s, míg a maximális pályamenti sebesség: 30,28 km/s.
A lényeg talán a szökőévekből érthető meg könnyen. Ha a Föld tengely körüli forgása eleve nem úgy jön ki, hogy egyezik egy ponton mire a pálya mentén is megtesz egy keringést akkor a nap és év eleve nem egyeztethető össze pontos számokkal csak kerekítésekkel. A kerekítés ebben az esetben nem pontatlanság hanem ismeretből adódik.
Nézzük a holdhónapot:
Egy holdhónap 29.53 nap. Ha a napokhoz akarjuk igazítani amit nap mint nap látunk azért az ésszerű törekvés. Tehát valami egy nappal osztható számítást kell használnunk a hétköznapokban.
Pontos érték: 29,5 nap.
29,5 / 7 = 4,21
29,5 / 8 = 3,68
Ha 7-tel osztjuk el a csillagászatilag pontos holdhónapot még mindig kerekebb számot kapunk, így pontosabban használható.
Kerekítve viszont 7 x 4 = 28.
További előnye hogy négy hétre jön ki egy holdhónap hogy a holdfázisokat könnyebb vizuálisan értelmezni, felismerni, mert negyedekre osztva a félig-telihold jól megfigyelhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!