Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lép fel idődilatáció,...

Miért lép fel idődilatáció, ha túl közel haladunk el egy fekete lyuk mellett?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a mozgó órák lassabban járnak a nyugvó óráknál, vagy ha valaki fénysebességhez közeli sebességen utazik, akkor számára lassabban telik az idő (konyhanyelven fogalmazva)


De miért telik lassabban az idő a fekete lyukak közelében?



2015. jan. 31. 00:11
 1/8 anonim ***** válasza:
13%
Mert ha egy foton egy fekete lyuk (vagy bármilyen gravitációs forrás) közeléből indul el felfelé, akkor veszít az energiájából, ami azt jelenti, hogy csökken a frekvenciája, azaz mire felér, megváltozik a színe és lassabban rezeg. Márpedig mindenről, ami lent van, a fény által szerzünk tudomást. Tehát ha azt látjuk, hogy a lenti dolgok fénye lassabban rezeg, akkor számunkra úgy tűnik, hogy az idejük is lassabban telik.
2015. jan. 31. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Vree ***** válasza:
77%

Idődilatáció. Kettő van a roh@dékokból. Az egyik a relatív sebességekhez kötődik. A mádosik a gravitációs mezőkhöz.

Nem specifikusan a fekete lyuk okozza; bármilyen gravitáció megtenné. A Föld is kifejt egyet ránk.


[link]

2015. jan. 31. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
60%

"Az idődilatáció [...] Albert Einstein relativitáselméletében két körülmény során jelenik meg:


- A speciális relativitáselméletben, mikor a két vonatkozási rendszer egymáshoz viszonyítva mozgásban van, vagyis inercia-rendszerek esetén. Ezt az effektust pontosan leírja a Lorentz-transzformáció.

- Az általános relativitáselméletben, mikor a vonatkoztatási rendszerek egymáshoz képest gyorsulnak. Ezt nevezzük gravitációs idődilatációnak."

[link]

2015. jan. 31. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%

A te problémád gyökere ezeknek a fogalmaknak a nem ismerete. Ezért úgy képzeled őket, mint egy bármilyen tárgyat, mint egy szimpla vekkeren leolvasható időt.

A fizika törvényei kicsit bonyolultabbak. A tömeg gravitációt gerjeszt, az pedig erő, ami hat más tömegekre. Gyorsítja őket. Mérhetetlen sűrű tömeg óriási gravitációt kelt, ami irtózatos sebességeket eredményez. ÉS Einstein kimutatta, hogy nagyon nagy sebességek esetén más törvények érvényesek, pontosabban ott más hatásuk van, mint amit normál földi körülmények között az érzékszerveinkkel érzékelünk. És emiatt van ez az időlassulás. Csakhogy ha te lennél ott kezedben egy órával, azon semmiféle lassulást nem érzékelnél, mert nincs is. Azt csak innen nézve látjuk úgy. Tehát mi innen a te órádat másképpen látjuk, mint te ott a kezedben lévő órát. Mi azt látjuk, hogy a te órád a sajátunkhoz képest lassabban ketyeg.

2015. jan. 31. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 nontau ***** válasza:
0%
A fekete lyuk fizikája érdekes, valaki úgy aposztrofálta a fekete lyuk szőrtelen. Az elektro mágneses erő esik szét a fekete lyuk eseményhorizontján, az elektronok eltűnnek a fekete lyukban, míg a proton és neutron elszabadul. Ebben a bizonyos akkréciós korongban tehát véleményem szerint ez történik. Az elektronok gazdagítják a fekete lyuk tömegét, a proton és neutron pedig összetevőire esik szét az un. vegyérték kvarkokra és gluonra. A kvarkok további bomlása táplálja a sötét energiát, míg a gluon a sötét anyagot. A sötét energia antigravitációs hatást mutat, a sötét anyag pedig gravitációsat. Detektálni nem lehet, ill még nem tudják. Fenti egyszerű logika megmagyarázza a sötét anyag és sötét energia mibenlétét. Tehát az idő azért lassul le mert a szingularitás határán "megbolondul" az általunk ismert fizika.
2015. jan. 31. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
Amit mi idődilatációként észlelünk, az valójában a téridő görbületének időirányú része.
2015. jan. 31. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Vree ***** válasza:
60%

Amit érdemes megemlíteni, hogy a relativitásban nincs különbség az inerciális és a gravitációs tömeg között.

Ez volt ugye az egyik komoly kérdés, amit Einstein meg akart oldani.

Azt még az általános iskolás is tudja, hogy:

F = m x a

F(g) = m x g

A kérdés az, hogy mitől van az, hogy ugyanaz a mennyiség, ami az átadott gyorsulást csökkenti, az ugyanaz a tulajdonság, ami a testek egymáshoz vonzódását növeli.

Ezt úgy is hívják, hogy ekvivalenciaelv.


Einstein erre azt mondta, hogy ezt úgy is tekinthetjük, hogy a relatív gyorsulás és a gravitációs erő ugyanaz a jelenség és mindkettő független a test tömegétől.

Tételezzük fel, hogy a tér és az idő egyetlen rendszer, ami viszont módosulhat helyi szinten az összes lokális tömeg által meghatározott módon.

Tegyük fel továbbá, hogy egy test a saját inerciarendszerében nyugalomban van, de folyamatosan halad más inerciarendszerekhez képest.

Ekkor külső szemlélőként azt fogjuk tapasztalni, hogy azok a dolgok, amiknek nagyobb a tömege, látszólag lassabban fognak haladni, pedig a sebességük ugyanaz, de a tér-idő módosulása miatt nagyobb utat kell megtenniük.

Továbbá a dolgok a nagyobb tömegű testek irányába létszanak haladni, pedig valójában csak a mi inerciarendszerünkből nézve bírnak relatív sebességgel és a lokális tömeg által meghatározott téridő miatt vesznek fel látszólagos irányt.


Ennek viszont az is a következménye, hogy bármilyen nagy tömeggel bíró vagy nagy összegyűlt tömeg közelében lévő, vagy más inerciarendszerekhez képest gyorsabban haladó test az idő arányosan lassab telését fogja tapasztalni.

2015. jan. 31. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
40%

Ki volt az a "végtelenül eszes", aki az első válaszadót lepontozta? Ugyanis teljesen jó a válasza. A gravitációs térben történő időlassulást a frekvencia csökkenésével is lehet szemléltetni, miként tette azt Hermann Bondi is, amikor gondolatkísérletében kimutatta, hogy az örökmozgó nem létezéséből következik, hogy gravitációs térben az idő múlása szükségképpen megváltozik.


Ami az eredeti kérdést illeti, a válasz az, hogy az általános relativitáselmélet szerint a gravitációt a téridő görbülete okozza, amely csak az időt tekintve egy külső személő számára az idő múlásának lelassulásával jár együtt.


Ennél tömörebb magyarázatot nehéz adni. Szemléltetésnek tökéletes az első válaszadó példája, részletesebb válaszért sajnos bele kellene ásnod magad Einstein elméletébe.

2015. febr. 2. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!