Hogy töltődnek fel az elektronhéjak?
Miért van az hogy a Cr esetében 4s^1 3d^5?
Vagy az I.B csoportban ns^1 (n-1)d^10?
Kell ezeket tudni érettségire? Hol a logika? :"D
A d mező elemeinek tulajdonsága nem alapkövetelmény az érettségire, már csak azért sem, mert a legtöbb középiskolai tanár kevés ennek megmagyarázására.
A logika abban leledzik, hogy a félig és teljesen betöltött d orbitálok energetikailag kedvezőbb helyet képviselnek az atomban. Így d5 és d10 kiemelt stabilitásúak.
A d5 félig betöltött d orbitálok a "maximális multiplicitásra törekvés"-ét a Hund elv igazgatja, a teljesen betöltött d10 orbitálokat pedig az elektron spin kompenzáció (kiegyenlítődés).
Ha arra vagy kíváncsi, mit kell tudni, érettségire, a legegyszerűbb, ha megnézed az érettségi követelményeket:
Nekem ez alapján úgy tűnik, emelt szintű érettségire tudni kell: "alkalmazni a vegyértékelektronszerkezet és a periódusos rendszerben elfoglalt hely kapcsolatát a d-mező elemeinél, megállapítani a párosítatlan elektronok számát"
Azt már korábban is leírták, hogy azért van, mert a félig, vagy teljesen betöltött alhéjak stabilitása nagyobb. (Silber elírta a Cr elektronszerkezetét, helyesen [Ar] 4s^1 3d^5.)
Annyit azért hozzátennék, hogy benne van a 4 jegyűben a kvatumképlet, szal full felesleges megjegyezni a d mező kivételeit.
Szerintem emelten sincs az a bátor tanár aki rá merne kérdezni, hogy miért. (tán mert ő se tudja, csak hogy energetikailag így kedvezőbb)
#5
Te jól vagy? Vagy elgurult a gyógyszered?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!