Melyik a helyes?
Kísérlet – Egy kémcső külső falát vékonyan bekentük glicerinnel, majd óvatosan megforgattuk nagyobb óraüvegre helyezett jódkristályokban. Így elértük, hogy a kémcső külső falára néhány kisebb jódkristály ragadt. Ezután a kémcsőbe szórtunk kb. egykanálnyi nátrium-hidroxid-pasztillát. Elhelyeztük a kémcsövet egy nagyobb méretű lombikban, majd a kémcső állványhoz való rögzítése után a lombik szabadon maradt száját vattával lezártuk. A kémcsőben lévő nátrium-hidroxidra vizet öntöttünk. A kísérlettel kapcsolatban több következtetést is levonhatunk, de csak az egyik igaz.
Keresd meg a teljesen pontos, igaz következtetést!
A nátrium-hidroxid vízben jól oldódott, és savas kémhatású oldat keletkezett.
A savas oldat keletkezése mindig exoterm folyamat, a fejlődő hő miatt a jód szublimálódott.
A nátrium-hidroxid vízben való oldódása endoterm folyamat. A kémcső külső falára ragadt jódszemcsék szublimációja biztosította a hőt a nátrium-hidroxid oldódásához.
A nátrium-hidroxid vízben való oldódása exoterm folyamat, a fejlődő hő miatt a kémcső falára ragadt jódszemcsék szublimálódtak. Mivel ez utóbbi folyamat is exoterm, a jód szublimációja felgyorsította a nátrium-hidroxid oldódását.
A nátrium-hidroxid vízben való oldódása exoterm folyamat, a fejlődő hő miatt a kémcső falára ragadt jódszemcsék szublimálódtak. Ez utóbbi folyamat endoterm változás, hiszen a kristályrácsból ki kell szabadítani a jódmolekulákat.
Ehhez tudni kell, hogy:
- a nátrium-hidroxid savas-e
- mi az hogy exoterm/endoterm
- savak lúgok oldódása exoterm vagy endoterm-e
- a szublimácó exoterm-e, vagy endoterm-e
Ha ezeket tudod, akkor csak össze kell rakni. Ha nem, akkor meg fogsz bukni.
Az utolsó válasz a jó.
Hogy miért?
1.) A NaOH vízben való oldódása exoterm folyamat. Ennek az az oka, hogy a rácsenergiánál (ami a NaOH --> Na+ + Cl- disszociációhoz szükséges) sokkal nagyobb a hidratációs energia (amikor a víz körülveszi a disszociált ionokat). Érezhetően felmelegszik közben a kémcső.
2.) A jód szublimációja endoterm folyamat. Ezt úgy képzeld el, mintha vizet forralnál - az sem megy magától, hanem rá kell raknod a tűzhelyre és melegíteni.
3.) A szublimációhoz szükséges hőt a NaOH oldódásának hője biztosítja.
Így lesz tehát az utolsó állítás igaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!