Kémiai kötések felbomlása?
Kation osztályok kerültek szóba és jó lenne egy magyarázat arra - kation osztálytól függetlenül persze - hogy Pl a ólom nitrát és a kálium kromát ( Pb(NO3)2 + K2CrO4 ) reakciója esetén miért pont a Kálium szakad le és cserél helyet az ólommal? Vagy éppen az ezüstel esetleg a higannyal?
Miért nem a króm?
Lényegében a kérdésem miért pont ott bomlik fel a kötés?
A K2CrO4 2 db K+ és 1 db CrO4(2-) ionból áll, így ezekre disszociál. Ugyanazért, amiért nem az NO3 nitrogénje reagál. A CrO4(2-) egy stabil ion. Mint az SO4(2-), NO3-, CO3(2-), stb.
Am ebben az esetben nézd meg a Cr oxidációfokát. +6. Nyilván nem nagyon képzelhető el, hogy Cr(6+) ionként fog ott az oldatban úszkálni.
Az, ahogy a molekulát leírják elég nagy segítség amúgy, ha nem tudod hogy melyik a kation és melyik az anion.
Van. Alkáli- és alkáliföldfémek (kivéve Be, Mg) ionos kötésre törekszenek, így a K2CrO4 kálium-kromát is ionos jellegű és vízben jól oldódik.
Minden más fém sója többé-kevésbé kovalens jellegű, így a PbCrO4 ólom(II)-kromát is, ami erősen kovalens, ezért vízben oldhatatlan és csapadék formájában kicsapódik.
Szabály legfeljebb olyan van, hogy egy só = savmaradék + bázismaradék
Tehát a K2CrO4 innen származik:
2 KOH +H2CrO4 = K2CrO4 + 2 H2O
Az alkáli fémek és földfémek ionjai eleve csak bázismaradékok lehetnek, mivel az +1 vagy +2-es oxidációs számot az OH vagy (OH)2 "nullázza le".
A többi fémnek pedig az oxigén eltolja az oxidációs számot negatív irányba, ami azzal a valahány hirogénion lesz nullás oxidációs számú sav. De ha csak simán FÉM(OH)x szerepel, akkor az vagy bázis, vagy kristályvizes vegyület.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!