Heisenberg határozatlansági elv?
Könyvben vagy neten olvastam egy jó példát rá de nem találom. Lényeg. Azt írta az elektron már csak azért is "orbitális" pályán marad mert ha belezuhanna az atommagba akkor az elektron ott ülne a proton tetején. Pontosan tudnánk hol van és... ez nem így van. :)
Miért is?
A reláció a konjugált fizika mennyiségek szórósával kapcsolatban ad információt. Konjugáltak azok, amelyek kommutátora iħ. A lényeg, hogy csak bizonyos fizikai mennyiségek operátoraira igaz ez. Ilyen például a pozíció és impulzus operátora. Jelöljük a szórást Δ -val.
ΔxΔp>=ħ/2
Ez a reláció, értelmezzük. Tegyük fel, hogy a részecske pozícióját megtudjuk mérni nagyon pontosan, ekkora Δx infinitezimálisan kicsiny lesz, így az egyenlőtlenség értelmében Δp-nek kell nagyon nagynak lennie, ami a lendület, avagy közvetett módon a sebesség szórása. Ezt azt jelenti, hogy minél pontosabban méred az egyiket, annál pontatlanabbul tudod a másikat.
Erre jó példa a kvantumrendőr és kvantummanó példája. Van egy kvantummanó, aki felül a kvantumautójára (elektronjára) és neki áll száguldozni. Jön a kvantumrendőr, hogy majd jól megbünteti, na de szembesül egy problémával. Megmérheti a sebességét a legnagyobb pontossággal is, és már házalhatna is a büntetőcédulával, na de a határozatlansági reláció értelmében a pozíciójára is tud mondani egy értékét, de brutálisan nagy szórással, mondjuk az x=2 pontban volt +-100000000000000. Ilyenkor a manó tud védekezni azzal, hogy oké, túlléptem a sebességhatárt, na de nem tudod bizonyítani, hogy a kvantumvárosunkban, lehet hogy a másik kvantumkontinensen voltam. Ha meg a kvantumrendőr a pozícióját méri meg pontosan, hogy igenis a trafi előtt lovacskáztál az elektronon, akkor meg a sebességre van akkora szórása, hogy a manó azt mondhatja, nem szegte meg a sebességkorlátozást, hiszen sebességének szórása hatalmas, így az alkalmatlan perdöntő bizonyítéknak. Így a kvantumvilágban a kis kvantummanók boldogan vágtázhatnak az elektronokon, mert a bosszús kvantumrendőrök nem tudják őket megbüntetni. :-)
Ez persze egy nagyon triviális és egyszerű példa volt, amellyel jól szemléltethető a határozatlansági reláció avatatlan szemeknek is. A reláció lényege, ahogy már írtam is, hogy minél pontosabban mérjük az egyiket, annál pontatlanabbul tudjuk a másikat. A legpontosabb mérés mindkét értékre akkor végezhető el, ha épp az egyenlőség áll fent, tehát a két szórás éppen a ħ/2 értékel egyenlő (ħ a redukált Planck-állandó), ezek a minimális hullámcsomagok.
Egy kis javítás:
"... a két szórás éppen a ħ/2 értékel egyenlő ..."
... a két szórás szorzata a ħ/2 értékel egyenlő ...
Egyébként ilyen mennyiségek még az idő és a kinetikus energia is.
Igazából nincs igaza annak, aki ezt mondta/írta.
Az atommag és az elektron igenis elfoglalhatják ugyanazt a helyet.
A Pauli féle kizárási elv azonos részecskékre vonatkozik - tehát az atomon belül az elektronok elhelyezkedését szabályozza, viszont a proton részecskéiét és az elektronét egymáshoz képest nem.
Alapvetően ugye a részecskéket egy hullámfüggvénnyel írjuk le, ami megadja, mekkora az esély, hogy valahol találhatóak legyenek. Itt láthatsz egy ábrázolást:
minél világosabb, annál nagyobb az esély, hogy az elektron valahol legyen. Tehát ahogy látod, az első, "s" csoportban valójában aránylag arra a legnagyobb az esély, hogy a magban legyen található! Más kvantumszámoknál ez változik, de soha nem teljesen 0 az esély.
Tehát sorry, de ez az érvelés nem állja meg a helyét. :)
Kösztök! :)
Utolsónak. Közben beugrott a dolog. Olyasmi volt a példa lényege, hogy a proton ugye pozitív az elektron negatív így ha engedelmeskedne a vonzásnak akkor rázuhanna a protonra. Mintha egy vasgolyót rádobnék egy mágnesre. Az megállna egy helyben. Így lenne egy elektronom aminek az impulzusa 0 - mert a protonhoz van "ragadva". És meglenne a helye is. A proton "tetején".
Lényegében a határozatlansági elv miatt nem zuhan az atommagba. Legalábbis magától. :)
Hasonló a magyarázat a gyenge kölcsönhatás maximális "hatótávolságára" is ugye? A W és Z bozon impulzusa nagy így a térrész ahol létezhetnek elég behatárolt.
Én fenntartom, hogy semmiféle korlát nem létezik, hogy két, nem azonos típusú részecske ugyanazt a pozíciót foglalja el, tehát az atommag és az elektron teljesen nyugodtan lehet nem csak hogy egymás mellett, de pontosan ugyanazon a helyen egy időben.
Az egyetlen, amit ki lehet mondani a határozatlansági elvvel, az az, hogy az elektron nem lehet PERMANENSEN az atommagban maradásra korlátozva. Mivel az elektron tömege 9,1 × 10^-31 kg, és a fénysebességnél nem mehet gyorsabban, ezért 4 × 10^-13 m -nél kisebb helyre nem lehet beszorítani a határozatlansági elv megsértése nélkl. De ez csak azt jelenti, hogy nem lehet az atommagba "zárva", nem azt, hogy átmenetileg ne tartózkodhatna ott.
^bár bocsánat, azt hiszem, értem. Ha azt akarjuk bizonyítani, hogy miért nem zuhan az elektron az atommagba, és marad is ott, akkor ez jó megoldás. :)
Egyébként a fenti korlát pontosan egyezik a gyenge nukleáris kölcsönhatás hatóvátolságával.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!